Transformation of Victorian hegemonic gender roles: Male anxiety and alternative masculinities in English Fin de Siécle novel
Viktorya dönemi hegemonik cinsiyet rollerinin değişimi: İngiliz Fın de Sıécle romanında eril anksiyete ve alternatif erkeklikler
- Tez No: 723001
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA AYÇA ÜLKER ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Erkeklik çalışmaları, erkekliklerin inşası ile ilgili sorulara cevap arayan ve bu inşa sürecinin farklı sosyal, kültürel ve tarihsel kontekstlerde nasıl değişiklikler gösterdiğini inceleyen yakın zamanda ortaya çıkmış bir araştırma alanıdır. Bu alan, öncelikle eril bireylerin reddetme ya da içselleştirme yoluyla hegemonik erkeklik normlarına verdikleri yanıtı incelemeyi amaçlamaktadır. Her ne kadar“erkeklik”kavramı, kadınlık kavramının aksine, toplumsal cinsiyet teorisyenlerince ihmal edilen bir konu olsa da toplumsal cinsiyet sorunlarını erkekliklerin inşa sürecini anlamadan çözmek mümkün olamayacağından, bu kavramın edebiyatta analizi de hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle bu tez, İngiliz toplumunun sosyal ve toplumsal cinsiyet bağlamında büyük değişimler geçirdiği bir dönem olan Viktorya döneminin son on yılında yazılmış seçili romanlardaki alternatif erkeklik betimlemelerini inceleyerek ve bu dönemdeki erkeklik inşa süreçlerinin edebiyattaki yansımalarını öne çıkararak erkeklik çalışmaları literatürüne katkı sağlamayı amaç edinmiştir. Endüstriyel Devrim sonrasında İngiliz toplumunda gerçekleşen ekonomik, teknolojik ve sosyolojik değişimler, kimliği kapitalist değerler ve kişisel çıkarlar üzerine kurulu olan orta sınıf iktisadi erkek modelinin ortaya çıkmasına ve zamanla hegemonik erkeklik modeli haline gelmesine yol açmıştır. On dokuzuncu yüzyıl sonunda, toplumsal baskıların ağırlığının da etkisi ile, halen hüküm sürmekte olan hegemonik erkeklik modelinin normlarına uymak konusunda güçlük çeken eril bireyler ya bu baskının altında ezilerek eril anksiyete yaşamaya başlamış ya da kendi alternatif erkeklik kimliklerini inşa etmişlerdir. Analiz kapsamında, her biri hem alternatif erkeklik betimlemeleri hem de hegemonik toplumsal cinsiyet beklentilerinin eril bireylerin üzerindeki yıkıcı etkilerinden biri olan eril anksiyetenin tasviri açısından maskülinist bir bakış açısıyla incelenmeye uygun oldukları tespit edilen – Oscar Wilde'ın The Picture of Dorian Gray, George Meredith'in One of Our Conquerors ve George Gissing'in New Grub Street adlı eserleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The field of masculinity studies is a recent branch of research, which seeks answers to questions concerning the construction of masculinities, examining how the construction process differs in different societal, cultural, and historical contexts. This field primarily aims at investigating how male individuals respond to hegemonic norms of masculinity either through their rejecting or internalising of these norms. Although it has been neglected by many gender theoreticians – in contrast to the concept of femininity – the close analysis of the concept of masculinity is of great importance since it is impossible to find solutions to the problems regarding to gender issues without understanding the construction of masculinities. This dissertation primarily aims at contributing to the development of the masculinist studies by investigating the construction of alternative masculinities in the selected novels of Victorian fin de siècle, during which British society witnessed great transformations in its societal structure and gender order. These transformations resulted in the emergence of a new model of hegemonic masculinity – the middle-class ecomonic man – whose identity was based on capitalist values and self-interest. During fin de siècle, because of the immense pressures of society, men who found it difficult to fit into the hegemonic masculine roles either suffered from male anxiety, or they created their alternative masculine identities themselves. Hence, the priority of this dissertation is to trace the reflection of these two occasions by applying the tenets of masculinist theory to three selected fin de siècle novels – respectively The Picture of Dorian Gray by Oscar Wilde, One of Our Conquerors by George Meredith, and New Grub Street by George Gissing – each of which are appropriate for masculinist analysis in their portrayal of non-hegemonic and alternative masculinities as well as their exhibition of the devastating effects of hegemonic gender idealizations on male individuals which demonstrated themselves in the formation of male-specific anxiety.