Akıllı mühimmatlarda arayıcı başlık parametrelerinin güdüm başarımına etkilerinin incelenmesi
An investigation of seeker parameters' effects on guidance performance of smart munitions
- Tez No: 723014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez kapsamında sonlanma güdümünü kararlı kılınmış (stabilize) görüntüleyici ile gerçekleştiren akıllı mühimmatlar üzerine çalışılmıştır. Arayıcı başlık, güdüm yöntemi ve otopilot benzetim ortamında modellenerek, arayıcı başlık parametrelerinin hedef kaçırma mesafesine etkileri incelenmiştir. Güdüm yöntemi olarak oransal seyir güdümü algoritması kullanılmıştır. Arayıcı başlık parametrelerinin angajman başarımına etkilerinin ayrık olarak incelenmesi adına angajman modeli katımlı sistem analiziyle etüt edilmiştir. Katımlı sistem analizi sonuçları benzetim sonuçları olarak verilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın çıktısı olarak, arayıcı başlık başarım kıstaslarının ve sensör hatalarının sapma mesafesindeki etkileri belirlenmiş, mühimmat kabiliyetlerinin arayıcı başlık hata bütçesinde belirliyici olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, smart munitions which are guided to target by stabilized imaging detectors are investigated. Stabilized seeker, guidance and autopilot models are constructed in a simulation environment and effects of the seeker parameters and dynamics are investigated in various scenarios. Proportional navigation method is used as guidance logic. In order to investigate the effects of seeker dynamics and performance parameters on miss distance seperately, adjoint anaylsis method is used. As a result, it is seen that seeker dynamics and sensor performances have different effects on the error cost when the munition type or engagement character is different.