Tarçın ve karanfil özütleri kullanılarak gümüş nanopartiküllerin biyosentezi ve antibakteriyel aktivitelerinin incelenmesi
Biosynthesis of silver nanoparticles using cinnamon and clove extracts and investigation of antibacterial activity
- Tez No: 723037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÖLÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nanomalzemeler kataliz, biyoteknoloji, biyosensör, görüntülüme, ilaç salınımı ve tıp gibi pek çok disiplinlerarası araştırmalarda uygulama alanına sahiptir. Nanopartiküller (NP), nanoteknolojinin temelini oluşturmaktadır ve pek çok özellikleri bakımından ana materyallerinden farklı özellikler gösterirler. Nanopartiküller fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemlerle sentezlenebilmektedir. Fakat fiziksel ve kimyasal yöntemlerin pahalı olması, toksik kimyasalların kullanılması, istenmeyen yan ürünlerin oluşması, yüksek enerji ve yakıt kullanımı gibi bazı dezavantajları vardır. Bu sorunları ortadan kaldırmak için yeşil sentez ile sentezlenen nanopartiküller, fiziksel ve kimyasal yöntemler ile sentezlenmiş nanopartiküllere karşı basit, uygulanabilir bir alternatif olmuştur. Günümüzde yeşil sentez ekonomik, kolay temin edilebilir malzeme temini, çevre dostu, enerji ve yakıt kullanımını azaltma, zararlı reaktifler içermeme gibi özellikleri ile tercih edilmektedir. Metal nanopartiküller arasında gümüş nanopartiküllerin pek çok kullanım amacı vardır; antibakteriyel, antimikrobiyal, antioksidan, anti-anjiyogenik, anti-inflamatuvar, antikanser aktivite göstermesi ve biyolojik sistemlerde toksik olmaması geniş çalışma alanı sunmaktadır. Bu çalışmada, tarçın (Cinnamomum zeylanicum) ve karanfil (Syzygium aromaticum) özütlerinden farklı koşullarda sentezlenen ve optimum koşulları belirlenen gümüş nanopartiküllerin biyosentezi gerçekleştirildi ve elde edilen nanopartikülün kalitesi, morfolojisi ve boyutu Ultraviyole ve Görünür Bölge Spektroskopisi (UV-Vis), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılımı Spektrometresi (EDS) , Termogrovimetrik (TGA), X-Işını Kırınımı (XRD) ile analiz edildi. Sentezlenen gümüş nanopartiküllerin Gram (-) ve Gram (+) bakterilere karşı olan antibakteriyel özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Nanomaterials have application areas in many interdisciplinary researchs such as catalysis, biotechnology, biosensors, imaging, drug release and medicine. Nanoparticles (NP) form the basis of nanotechnology and show different properties from their main materials in terms of many properties. Nanoparticles can be synthesized by physical, chemical and biological methods but physical and chemical methods have some disadvantages (such as expensive, use of toxic chemicals, formation of unwanted by-products, high energy and fuel use). To eliminate these problems, nanoparticles, synthesized by green synthesis, became a simple, viable alternative to nanoparticles, synthesized by physical and chemical methods. Nowadays, green synthesis is preferred with its features such as economical, easily available material supply, environmentally friendly, reducing energy and fuel usage and not containing harmful reagents. Among the metal nanoparticles, silver nanoparticles have many usages: Antibacterial, antimicrobial, antioxidant, anti-angiogenic, anti-inflammatory, anticancer activity and non-toxic biological systems, providing a wide range of work. In this study, biosynthesis of silver nanoparticles from cinnamon (Cinnamomum zeylanicum) and clove (Syzygium aromaticum) extracts were performed and then, the quality, morphology and size of the nanoparticle obtainments will be analyzed by Ultraviolet and Visible Region Spectroscopy (UV-Vis), Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive Spectrometry (EDS), Thermogravimetric Analysis (TGA), X-ray Crystallography (XRD). Antibacterial properties of synthesized silver nanoparticles against Gram (-) and Gram (+) bacteria have examined.