1989 sonrası Romanya'daki değişim ve Dobruca Tatarlarına yansımaları
Changers in Romanian after 1989 and reflections on Dobruce Tatars
  1. Tez No: 723042
  2. Yazar: ÖMER KESME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
En eski dönemlerde, Romanya'nın yaklaşık şimdiki toprakları içerisinde, Trakların soyundan gelen Geto-Daklar yaşamışlardır ve Romen milleti bugün bu grubu ataları olarak görmektedirler. Geto-Daklar hakkında ilk bilgilere baktığımız zaman Heredot'un yazılarında geçmektedir ve bunların geçtiği ilk bölge Dobruca bölgesidir. Heredot'a göre VI. yy. sonlarında oldukça güçlü olan İskitler, gelişme çağında olan Persleri oldukça rahatsız etmeye başlamışlardır. M.Ö. 519 yılında, Perslerin Kralı Darius,İskitlerin bulunduğu bölgeye bir sefer düzenlemiştir. Bugünkü Burgas ve Nesembar'ın etrafında yaşayan Traklar teslim olurken, Tuna çevresinde Dobruca bölgesinde rastlanan Geto-Daklar Perslere karşı çıkmış ve onlar ile bir süre savaşmışlardır. Bu savaşlardan sonra Geto-Daklar yenilgiyi kabul etmişlerdir. Uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde yaşayan ve tarihte Memleketeyn olarak anılan Eflak ve Boğdan beylikleri olmak üzere iki ayrı voyvodalık ve boyar tarafından yönetildiler. Romanya'da ilk ulus devlet oluşumunun, özellikle 18. yüzyılda Fenerli Boyarlar'ın yönetim sırasında yürüttükleri ticari ve sosyo-kültürel faaliyetler ve birbirini takip eden siyasi olaylar sonucunda ortaya çıkması. Ancak bu bölgede ilk kez birleşen ve Romanya tarihinde sembolik bir yeri olan bir isimden bahsetmek gerekiyor. Bu isim kuşkusuz Rumenlerin kahramanı Mihai olarak da bilinen Eflak Lordu Mihai Viteazul'dan başkası değildir. 1989 yılında gerçekleşen Çavuşesku devriminden sonra Romanya artık yönünü Batı'ya çevirmiştir. Devrimden hemen sonra azınlık hakları genişletilmişve onlara siyasal temsil hakları verilmiştir. Tatarlar Romanya tarihinde neredeyse sorunsuz bir azınlık grubu olup her zaman Romen devletine sadakatle işlerini yapmışlardır. Azınlıklara verilen bu haklar ile Romanya Avrupa Birliği devletleri arasında en sorunsuz bir devlet olduğunu ifade edebiliriz. AB-Romanya ilişkileri Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, birlik siyasal politikalarını Sovyetlerin çekildiği alanları doldurmak amacıyla Doğu Avrupa'ya yöneltmiştir. Romanya ile AB arasında 8 Şubat 1993 yılında Avrupa Anlaşması imzalanmış fakat bu antlaşma 1 Şubat 1995'te yürürlüğe girebilmiştir. Romanya ile AB arasında ki kurumsal ve diplomatik ilişkileri daha ileriye götürmeyi hedefleyen bu antlaşma, aynı zamanda aralarında serbest ticaret bölgesi kurmayı da amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the most ancient times, the Geto-Daks, descended from the Thracians, lived in the approximately present territory of Romania, and the Romanian nation today considers this group as their ancestors. When we look at the first information about the Geto-Daklar, it is mentioned in the writings of Herodotus, and the first region where they are mentioned is the Dobruca region. According to Herodotus VI. YY. The Scythians, who were quite powerful at the end of the day, began to disturb the Persians, who were in the age of development. B.C. In 519, the King of Persia, Darius, organized an expedition to the region where the Scythians were located. While the Thracians living around today's Burgas and Nesembar surrendered, the Geto-Daks found in the Dobruca region around the Danube opposed the Persians and fought with them for a while. After these wars, the Geto-Daks admitted defeat. They were ruled by two separate voivodeships and boyars, the principalities of Wallachia and Moldavia, which had lived under Ottoman rule for many years and were called Memleketeyn in history. The emergence of the first national state formation in Romania, especially in the 18th century, as a result of the commercial and socio-cultural activities carried out during the rule by the Fenerli Boyars, and as a result of the succession of political events. But it is necessary to mention a name that was the first to unite in this region and is a symbolic place in Romanian history. This name is undoubtedly none other than Mihai Viteazul, the Lord of Wallachia, also known as Mihai the Hero by the Romanians. After the Ceausescu revolution that took place in 1989, Romania has now turned its direction to the West. Minority rights were expanded immediately after the revolution and political representation rights were given to them. Tatars have been an almost unproblematic minority group in Romanian history and have always done their job faithfully to the Romanian state. With these rights granted to minorities, we can state that Romania is the most trouble-free state among the European Union states. EU-Romania relations, after the collapse of the Soviet Union, directed the Union's political policies towards Eastern Europe in order to fill the areas where the Soviets had withdrawn. The European Agreement was signed between Romania and the EU on 8 February 1993, but this agreement came into force on 1 February 1995. Aiming to further the institutional and diplomatic relations between Romania and the EU, this agreement also aimed to establish a free trade zone between them.