The impacts of the re-engineerring accounting information systems on the quality of the financial reporting
Muhasebe bilgi sisteminin yeniden yapılandırılmasının finansal raporlama kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 723056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı muhasebe bilgi sistemlerinin yeniden yapılandırılmasının Irak'taki finansal tabloların kalitesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bunun yanı sıra, Irak'ta muhasebe bilgi sistemlerinin kullanılmasının ekonomik fizibilitesinin ölçülmesi ve tahmin edilmesi de amaçlanmaktadır. Çalışmada Irak'ta hizmet sektöründe muhasebesi bilgilerinin kullanımındaki sorunları belirlemek ve hedeflere ulaşmak için betimsel-analitik yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın konusu ile ilgili birincil verileri toplamak için anket ile veri toplama tekniği kullanılmıştır. Anketler çalışmanın konusunu destekleyen bir sonucun çıkarımlarına ulaşabilmek için kurumların muhasebe birimlerine ve muhasebe ofislerinde çalışan muhasebecilere dağıtılmıştır ve kırk anket analiz edilmiştir. Anket verileri SPSS istatistik programı ve istatistiksel testler kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulguların analizinde muhasebe bilgi sisteminin yeniden yapılandırılmasının finansal tabloların kalitesini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Sonuçlar, kaydedilen grubun iyi ayrıntıların inşasında güçlü bir etkiye sahip olduğu kadar, gözlem ve etkililik ile ayırt edilen insan unsurlarının da bilgiyi iyileştirebileceği ve teknolojinin ayrıntıları iyileştirmede yapıcı bir etkiye sahip olduğunu ve onu karmaşık hale getirmediğini ortaya koymaktadır. Kaliteli doğru ve zamanlı finansal raporlama verileri karar alıcıların hızlı ve kolay karar almalarına önemli katkılar sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of restructuring of accounting information systems on the quality of financial statements in Iraq as well as working on measuring and estimating the economic feasibility of using accounting information systems in Iraq. In addition to knowing the obstacles and problems of using systems accounting information in the services sector in Iraq, and to achieve objectives in this study and to complete the practical side, the descriptive-analytical method was used to obtain data related to the theoretical. Data collection technique with a questionnaire was used to collect the primary data related to the subject of the research. Questionnaire data were analyzed using the SPSS statistical program and statistical tests. The results indicated that the re-engineering accounting information system affects the quality of financial statements. The denouement of the results was that the recorded group has a strong impact on the construction of good details as well as the human elements Which are made distinctive by observation of and effectiveness can improve information, and technology has a constructive impact in improving particulars making it unruffled. Quality, accurate and timely financial reporting data provides important contributions to decision makers to make quick and easy decisions.