Bilateral and regional dimensions of the relations between Turkey and Bangladesh
Türkiye ve Bangladeş ilişkilerinin ikili ve bölgesel boyutları
  1. Tez No: 723057
  2. Yazar: AFZALUR RAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY F. TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, Türkiye ve Bangladeş arasındaki ilişkilerin ikili ve bölgesel boyutlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, Türkiye ve Bangladeş arasındaki ilişkileri diplomatik, güvenlik, ekonomik ve sosyal-kültürel boyutlarda incelemektedir. Bu tez, Türkiye ile Bangladeş arasındaki ilişkilerin bu iki ülke arasındaki coğrafi uzaklık nedeniyle önemsiz olduğunu düşünen bazı bilim adamlarının görüşlerinin aksine, Türkiye ve Bangladeş dış politika yönelimlerini küresel olarak genişlettikçe, bu ilişkilerin hem ikili hem de bölgesel yönlerinin neredeyse son yirmi yılda önemli ölçüde geliştiğini savunulmaktadır. Tez, giriş ve sonuç bölümleriyle birlikte beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan birinci bölümün ardından ikinci bölüm, Türkiye-Bangladeş ilişkilerinin tarihsel gelişimini incelemektedir. Üçüncü bölüm, bu ülkeler arasındaki ikili ilişkileri diplomatik, güvenlik, ekonomik ve sosyal-ekonomik boyutlara odaklanarak incelemektedir. Sondan bir önceki bölüm, İİT, D-8 ve ASEAN çerçevelerindeki işbirliğine odaklanarak, ilişkilerinin uluslararası ve bölgesel yönleriyle ilgilenmektedir. Beşinci ve son bölüm tezi sonlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine the bilateral and regional dimensions of the relations between Turkey and Bangladesh. The thesis explores the relations between Turkey and Bangladesh in the diplomatic, security, economic and socio-cultural dimensions. This thesis argues that contrary to the views of those scholars who think that relations between Turkey and Bangladesh are insignificant because of the geographical distance between these two countries, Turkey and Bangladesh have developed their both bilateral and regional relations significantly in the last two decades as these countries have broadened their foreign policy orientation globally. The thesis is composed of five chapters, including the introductory and concluding chapters. After the introductory first chapter, the second chapter examines the historical evolution of the relations between Turkey and Bangladesh. The third chapter analyzes the bilateral relations between these countries by focusing on the diplomatic, security, economic and socio-cultural dimensions. The penultimate chapter deals with the international and regional aspects of their relations by focusing on their cooperation in the frameworks of OIC, D-8 and ASEAN. The fifth and last chapter concludes the thesis.