Diyaliz tedavi yöntemlerinin maliyet analizi
Cost analysis of dialysis treatment methods
  1. Tez No: 723059
  2. Yazar: SANİYE KIREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURUKAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Böbrek yetmezliği kronik böbrek hastalığının son aşamasını oluşturmaktadır. Bu aşamadan sonra hasta için diyaliz veya böbrek nakli olmadan hastanın hayatta kalması pek mümkün değildir. Bu sebeple gün geçtikçe kronik böbrek yetmezliği olan hastaların renal replasman tedavi yöntemlerine duyduğu ihtiyaç artmaktadır ve bu tedavi yöntemleri hastanın hayatında önemli bir yer oluşturmaktadır. Bu çalışma renal replasman tedavi yöntemlerinden olan hastane hemodiyaliz, ev hemodiyalizi ve periton diyalizin maliyet analizini yapmak ve elde edilen maliyet verileri ile en az maliyetli yöntemi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, maliyet analizi için mevcut hastanenin tüm maliyet kalemleri incelenerek ve maliyet dağıtım yöntemlerinden fiili-tam-sipariş maliyet yöntemi kullanılarak ayrıntılı maliyet analizi yapılmıştır. Birinci, ikinci, üçüncü dağıtım olarak tanımlanan ve üç ayrı aşamada gerçekleştirilen dağıtımlar ile dağıtım tabloları oluşturulmuştur. Gider dağıtım tabloları, Tekdüzen Muhasebe Sistemi'nin (TDMS)“gider çeşitleri – gider yerleri”sistematiğinde düzenlenmiştir. İkinci dağıtım ile ünite ve birimlerin toplam maliyetleri belirlenerek, gelirlerle karşılaştırılmış; üçüncü dağıtım ile de birim seans maliyetleri hesaplanarak, SGK geri ödeme tutarları ile karşılaştırılmıştır. Dağıtımlarda esas olan hizmet üretim maliyetinin saptanması olması sebebiyle, dönem gider yerlerinde biriken giderler dağıtıma tabi tutulmamıştır. Yapılan çalışma sonucunda Diyaliz Ünitesinin toplam maliyeti 3.012.465,99 TL olarak bulunmuştur. Bu maliyetin 2.689.037,68 TL'sini hastane hemodiyalizi, 227.749,66 TL'sini ev hemodiyalizi ve 95.678,64 TL'sini periton diyaliz oluşturmaktadır. Toplam maliyetin %94'ünü birinci dağıtım %6'sını ikinci dağıtım oluşturmaktadır. Altı aylık dönemde diyaliz ünitesinin toplam geliri 1.882.790,78 TL'dir. Toplam gelirin 1.662.440,00 TL'sini hastane hemodiyalizi, 207.230,00 TL'sini ev hemodiyalizi ve 13.120,78 TL'sini periton diyaliz oluşturmaktadır. Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Diyaliz Ünitesi'nde yürütülen bu çalışmada hastane hemodiyalizinin toplamda 1.026.597,68 TL, seans başına 142,03 TL, ev hemodiyalizin de toplamda 20.519,67 TL toplam gelirin altında kaldığı hesaplanmıştır. Ancak ev hemodiyalizi hastaları eğitim ve kontrol hastalarından oluşmaktadır. Eğitim hastaları, eğitimlerini diyaliz aldıkları yıllar boyunca sadece bir kere ve çok kısa süre (en az üç ay) içinde gerçekleştirmektedir. Bu eğitim sürecinden sonra hastalar tedavilerini evlerinde kendileri gerçekleştirmektedir. Hastaneye herhangi bir maliyeti olmadan diyaliz almaları nedeniyle ev hemodiyalizi hastalarının eğitim sürecindeki giderleri çıkartılırsa ve hastaneye kontrole geldikleri süreç göz önüne alınırsa seans başına 32,68 TL hastanenin gelir elde ettiği söylenebilir. Hastane, periton diyaliz eğitim ve kontrol hastalarından toplamda 82.557,86 TL gelirin altında kaldığı hesaplanmıştır. Periton diyaliz eğitim ve kontrol hastalarının birlikte seans başına maliyetine bakarsak 593,94 TL olarak bulunmuştur. Periton diyaliz eğitim hasta maliyeti seans başına 5004,98 TL, kontrol hasta maliyeti seans başına ise 560,43 TL olarak tespit edilmiştir. Periton diyaliz SGK geri ödemesi eğitim hastaları hizmet başı faturalandırılmakta ve hastanın faturası esasına göre SGK geri ödemesini gerçekleştirmektedir. Periton diyaliz kontrol hastaları için SGK vaka başı 56 TL'dir ve SGK bu tutar üzerinden geri ödemesini gerçekleştirmektedir. Bu durumda periton diyaliz eğitim hastaları, hasta başına 555,80 TL; gelirin gideri karşıladığı; periton diyaliz kontrol hastaları, hasta başına ise 504,43 TL, bir hastanın günde ortalama dört kere diyaliz aldığını göz önüne alırsak seans başına 126,11 TL gelirin altında kaldığı hesaplanmıştır. Sonuç olarak diyaliz tedavi yöntemlerinden hastane hemodiyalizi için SGK'nın vakabaşı fiyatı arttırılmalıdır. Ev hemodiyalizi maliyeti diğer tedavi yöntemlerine göre sağlık kurumları için daha az maliyetlidir. Bu sebeple diyalize başlaması gereken veya diyaliz tedavisi alan hastalar uygun görüldüğü takdirde, ev hemodiyalizine yönlendirilmeli ve genel olarak ev hemodiyalizi teşvikleri başlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Kidney failure is the last stage of chronic kidney disease. After this stage, it is unlikely for the patient to survive without dialysis or kidney transplantation. For this reason, the need for renal replacement therapy methods is increasing day by day for patients with chronic renal failure, and these treatment methods have an important place in the patient's life. This study was carried out to analyze the cost of hospital hemodialysis, home hemodialysis and peritoneal dialysis, which are among the renal replacement therapy methods, and to determine the least costly method with the cost data obtained. In the study, a detailed cost analysis was carried out by examining all cost items of the existing hospital for cost analysis and using the actual-full-order cost method, one of the cost distribution methods. Distribution tables were created with the distributions, which were defined as the first, second and third distribution, and which were realized in three separate stages. Expense distribution tables are arranged in the“expense types - expense locations”systematic of the Uniform Accounting System (TDMS). With the second distribution, the unit and the total costs of the units were determined and compared with the revenues; With the third distribution, the unit session costs were calculated and compared with the SGK repayment amounts. Since the basis for distributions is to determine the cost of service production, the expenses accumulated in the period expense centers are not distributed. The total amount of the Dialysis Unit from the work done is 3.012.465,99 TL. Of this system, 2.689.037,68 TL is hospital hemodialysis, 227.749,67 TL is home hemodialysis and 95.678,64 TL is peritoneal dialysis. First class first class sophomore justice 94% of the total budget. The total income of the dialysis unit in the six-month period is 1,877,454.00 TL. Of the total income, 1.662.440.00 TL is hospital hemodialysis, 186.530.00 TL is home hemodialysis and 7.784.00 TL is peritoneal dialysis. In this study carried out in Muğla Training and Research Hospital Dialysis Unit, it was calculated that hospital hemodialysis was 1,026,597.68 TL in total, 142,03 TL per session, and home hemodialysis was 20,519,67 TL in total. However, home hemodialysis patients consist of education and control patients. Training patients perform their education only once and in a very short time (at least three months) during their years of dialysis. After this training process, patients perform their own treatment at home. If the expenses of home hemodialysis patients during the education process are subtracted because they receive dialysis without any cost to the hospital, and the process that they come to the hospital for control, it can be said that the hospital earns 32.68 TL per session. It was calculated that the total income of the hospital, peritoneal dialysis training and control patients was below 82,557.86 TL. If we look at the cost per session of peritoneal dialysis training and control patients together, it was found to be 593.94 TL. Peritoneal dialysis training patient cost was 5004.98 TL per session, and control patient cost was 560.43 TL per session. Peritoneal dialysis SSI reimbursement education patients are billed per service and SGK repayments are made on the basis of the patient's invoice. For peritoneal dialysis control patients, SGK is 56 TL per case and SGK reimburses this amount. In this case, peritoneal dialysis training patients are 555.80 TL per patient; income covers expenses; Peritoneal dialysis control patients are 504.43 TL per patient, and considering that a patient receives dialysis four times a day on average, it is calculated that the income is below 126.11 TL per session. As a result, the price per case of SSI should be increased for hospital hemodialysis, one of the dialysis treatment methods. The cost of home hemodialysis is less costly for health institutions compared to other treatment methods. For this reason, patients who need to start dialysis or receive dialysis treatment should be referred to home hemodialysis if deemed appropriate, and home hemodialysis incentives should be started in general.