Dijital pazarlamada sosyal medya yöntemleri
Social media methods in digital marketing
  1. Tez No: 723058
  2. Yazar: MİRAY HABEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Geçmişten günümüze müşterilerin satın alma davranışlarında olan değişime paralel olarak işletmelerin ürün tanıtımlarında pazarlama biçimleri de farklılaşmaktadır. Dijital pazarlama kavramı da bu bağlamda günümüzde ve gelecekte büyük önem arz etmektedir. Dijitalleşmenin getirmiş olduğu dijital pazarlama alanında birçok seçenek bulunmakla beraber insanların büyük çoğunluğunun aktif olarak kullanıyor olduğu sosyal medya kanallarının dijital pazarlama alanında etkisi inkâr edilemez bir gerçektir. Bu kadar büyük bir kitlenin bulunduğu sosyal medyada dijital pazarlama süreçlerinin ilerletilmesi konusu bu sebeple ilgimi çekmiştir. Dijital pazarlama TV, radyo, dergi gibi alışılagelmiş medyadan farklı süreçlerle, markayı ve süreci desteklemek ve tanıtmak sebebiyle internet, mobil ve diğer interaktif platformları kullanarak ticari çalışmaları sürdürmektir. Dijital pazarlama aynı zamanda interaktif pazarlama, online pazarlama, e-marketing ve WEB pazarlama diye de tanımlanabilir. Sosyal Medya ise kullanıcısının kendi yarattığı içeriği yayınladığı ve paylaştığı çevrimiçi bir ağdır. Sosyal medya neredeyse herkes tarafından kullanılan bir platformdur. Tesirli bir sosyal medya pazarlaması ve sosyal medya yönetimi yöntemi, tüketicilerin marka ile etkileşimini yükseltmede, marka bilinirliğini ve satış döngüsünü yükseltmede etkili bir rol oynamaktadır. Sosyal medyanın şirketler ve bireysel kullanıcılar için artan önemi, pazarlama trendlerinde büyük farklılıklar gösteriyor. Araştırmaya göre; 2019 yılında küresel sosyal medya kullanıcı sayısı yıllık ortalama %9,1 büyüme ile 4,388 milyara ulaştı. Sosyal medya, şirketlerin ve markaların hedef kitleleri ile etkileşim kurmalarına, müşteri hizmetleri sorunlarını çözmelerine, doğru ve etkili bir marka imajı oluşturmalarına, olumlu izlenimleri artırmalarına ve daha geniş bir hedef kitleye ulaşarak yeni fırsatlar yaratmalarına destek olan en önemli dijital pazarlama stratejilerinden biridir. Tezin amacı son yıllarda hızla büyüyen ve kullanıcısı artan sosyal medya ağlarının dijital pazarlama üzerinde etkilerinden bahsederek, dijital pazarlama da sosyal medya yöntemlerinin etkilerini incelemektir. Tezimde 10'a yakın firmanın ses getiren sosyal medya paylaşımları örneklerinden bahsederek, sosyal medya da içerik pazarlaması örnekleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In parallel with the change in the purchasing behavior of customers from the past to the present, the marketing styles of the companies are also different in their product promotions. In this context, the concept of digital marketing is of great importance today and in the future. Although there are many options in the field of digital marketing brought by digitalization, the effect of social media channels, which the majority of people actively use, in the field of digital marketing is an undeniable fact. For this reason, the subject of advancing digital marketing processes in social media, where there is such a large audience, attracted my attention. Digital marketing is to continue commercial activities by using the internet, mobile and other interactive platforms to support and promote the brand and process with different processes than conventional media such as TV, radio and magazines. Digital marketing can also be defined as interactive marketing, online marketing, e-marketing and WEB marketing. Social Media, on the other hand, is an online network where the user publishes and shares his own created content. Social media is a platform used by almost everyone. An effective social media marketing and social media management method plays an effective role in increasing consumers' interaction with the brand, increasing brand awareness and sales cycle. The growing importance of social media for companies and individual users varies widely in marketing trends. According to the research; In 2019, the number of global social media users reached 4.388 billion with an annual average growth of 9.1%. Social media is one of the most important digital marketing strategies that helps companies and brands interact with their target audience, solve customer service problems, create an accurate and effective brand image, increase positive impressions, and create new opportunities by reaching a wider target audience. To examine the effects of social media methods in digital marketing by talking about the effects of social media networks, which have grown rapidly in years and whose users have increased, on digital marketing.