Minör kafa travmalı pediatrik hastaların travmatik beyin hasarını öngörmede UCH-l1, GFAP ve meteorinin yararlılığı
The utilities of UCH-L1, GFAP and meteorin to predict traumatic brain injury of pediatric patient with minor head injury
- Tez No: 723084
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT), kafa travması nedeniyle başvuran hastalarda travmatik beyin hasarını (TBH) saptamada altın standart tanı yöntemidir. Hafif şiddetli kafa travmasına sahip hastalarda (GKS 14-15) BBT gereksinimi halen tartışmalıdır. Tomografinin neden olduğu iyonize radyasyon maruziyetini önlemek için bilgisayarlı tomografi (BT) kullanma sıklığını azaltmaya ve TBH'yı en doğru şekilde tespit etmeye yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu amaçla bazı serum biyobelirteçlerinin kullanılabilirliği araştırılmaktadır. Bu çalışmada santral sinir sistemi ile ilgili biyobelirteçlerden ubiquitin c-terminal hidrolaz L1 (UCH-L1), glial fibriler asidik protein (GFAP) ve meteorinin çocukluk çağındaki minör kafa travmalı hastalarda, TBH'yı öngörmedeki yararlılığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Metod: 15 Temmuz 2021-15 Aralık 2021 tarihleri arasında KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp kliniğine minör kafa travması nedeniyle ilk 6 saat içinde başvuran ve tomografik görüntüleme yapılan 7-18 yaş arasındaki izole kafa travmalı hastalar çalışmaya alındı. Hastalar BT (+) grup, BT (-) grup ve kafa travması bulunmayan kontrol grup olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, semptomları, fizik muayene bulguları, travma mekanizması, hastaneye başvuru süresi, Glasgow Koma Skoru (GKS), tomografi raporları ve tanısı çalışma formuna kaydedildi. Hastalardan UCH-L1, GFAP ve meteorin düzeylerinin tespiti için kan örnekleri alınarak ayrıştırılan serumlar -80 derecede muhafaza edildi. İstatiksel analiz için SPSS 20 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza 78'i erkek, 82'si kadın olmak üzere toplam 160 hasta dahil edildi. Gruplara göre yaş ortalamaları; grup 1'de 9.73±3.71 (7-18), grup 2'de 9.46±2.97 (7-18), grup 3'de 9.98±3.02 (7-18) yaş olarak tespit edildi. Grup 1 için ortalama hastaneye başvuru süresi 85,44±67,33(20-360) dk, grup 2 için 76.62±60,13 (10-360) dk olduğu belirlendi. En sık karşılaşılan başvuru şikayetleri baş ağrısı, kusma ve baş dönmesi olarak saptandı. Çocuklarda minör kafa travması sonrası en sık görülen fizik muayene bulgusunun skalp hematomu olduğu görüldü (grup 1 için %84,4 grup 2 için %58,). Kafa travmasına en sık lineer kafatası kırıklarının eşlik ettiği, BT'de en sık görülen intra-aksiyel ve ekstra-aksiyel patolojilerin sırasıyla kontüzyon ve subdural hematom olduğu tespit edildi. Gruplar arasında GFAP, UCH-L1 ve meteorin düzeyleri açısından fark izlenmedi (p değerleri sırasıyla 0,796; 0,707; 0,868). Sonuç: Çalışmamızda izole minör kafa travması nedeniyle acil servise başvuran pediatrik hastalarda akut dönemde alınan serum GFAP, UCH-L1 ve meteorin düzeylerinin travmatik beyin hasarını öngörmede yararlı olmadığı saptanmıştır. Minör kafa travmalı pediatrik hastalarda BT kararı verirken yüksek sensitivite ve spesifite oranlarına sahip klinik karar kurallarının uygulanmasının halen en faydalı yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Computed brain tomography is the gold standard diagnostic method for detecting traumatic brain injury in patients presenting with head trauma. The need for computed tomography (CT) in patients with mild head trauma (GCS 14-15) is still controversial. In order to prevent ionizing radiation exposure caused by tomography, studies are continuing to reduce the frequency of using CT and to detect traumatic brain injury (TBI) in the most accurate way. For this purpose, the usability of some serum biomarkers is being investigated. In this study, it was aimed to demonstrate the usefulness of biomarkers related to the central nervous system ubiquitin c-terminal hidrolaz L1 (UCH-L1), glial fibriler asidik protein (GFAP) and meteorin, in predicting TBI in patients with minor head trauma in childhood. Method: Patients with isolated head trauma between the ages of 7 and 18 who applied to the Emergency Medicine Clinic of KSU Medical Faculty Hospital between July 15, 2021 and December 15, 2021 due to minor head trauma and underwent tomographic imaging within the first 6 hours were included in the study. The patients were divided into 3 groups as CT (+) group, CT (-) group, and control group without head trauma. Demographic data, symptoms, physical examination findings, trauma mechanism, hospital admission time, GCS value, tomography reports and diagnosis of the patients included in the study were recorded in the study form. Blood samples were taken from the patients to determine the levels of UCH-L1, GFAP and meteorin, and the separated sera were stored at -80 degrees. SPSS 20 program was used for statistical analysis. Results: A total of 160 patients, 78 men and 82 women, were included in our study. Average age according to groups; it was determined as 9.73±3.71 (7-18) years in group 1, 9.46±2.97 (7-18) years in group 2, 9.98±3.02 (7-18) years in group 3. The mean hospital admission time for group 1 was 85.44±67.33(20-360) minutes, and for group 2 it was 76.62±60.13 (10-360) minutes. The most common complaints were headache, vomiting and dizziness. The most common physical examination finding in children after minor head trauma was scalp hematoma (84.4% for group 1, 58% for group 2). It was determined that head trauma is most frequently accompanied by linear skull fractures and the most common intra-axial and extra-axial pathologies on CT were contusion and subdural hematoma, respectively. There was no difference between the groups in terms of GFAP, UCH-L1 and meteorin levels (p values 0.796; 0.707; 0.868, respectively). Conclusion: In our study, it was found that serum GFAP, UCH-L1 and meteorin levels obtained in the acute period in pediatric patients admitted to the emergency department due to isolated minor head trauma were not useful in predicting traumatic brain injury. We believe that the application of clinical decision rules with high sensitivity and specificity rates is still the most beneficial method when making CT decisions in pediatric patients with minor head trauma.