Evli bireylerde sosyal medya bağımlılığı ve algılanan sosyal destek ile evlilik uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media addiction and perceived social support and marital adjustment in married individuals
- Tez No: 723112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerde sosyal medya bağımlılığı belirti düzeyleri, algılanan sosyal destek düzeyi ve evlilik uyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve bu faktörlerin çeşitli sosyodemografik değişkenler ve sosyal medyada geçirilen süre ve sosyal medya kullanım amaçları gibi sosyal medya kullanım özellikleri bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, İstanbul ilinde yaşayan 250 evli birey (kaç kadın, kaç erkek yaz) katılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Evlilik Uyumu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between social media addiction symptoms, perceived social support and marital adjustment in married individuals. Social media addiction symptoms, perceived social support and marital adjustment of individuals were investigated with respect to sociodemographic factors and social media usage habits. The study inculded 250 married individuals living in the province of Istanbul. The data were collected using the Social Media Addiction Scale, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support and the Marriage Adjustment Scale.