Süt dişlerinin başlangıç çürüklerinde remineralizasyon ajanı olarak kullanılan ''sodyum florür cila, gümüş diamin florürsolüsyonu ve kazein fosfopeptit- amorf kalsiyum fosfat'' hakkında, 0-6 yaş grubu çocukların velilerinin bilgi düzeylerinin ölçülmesi ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Measuring the knowledge levels of the parents of 0-6 age group children and evaluation of their opinions about 'sodium fluoride polish, silver diaminefluoride solution and casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate'used as a remineralization agent in initial caries of primary teeth
  1. Tez No: 723128
  2. Yazar: MERVE ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN UZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Diş çürükleri, dünya çapında en yüksek prevalansla görülen kronik hastalıklardan biridir; bireyler yaşamları boyunca bu hastalığa karşı duyarlıdırlar. Çürük lezyonu önce minede, yüzeyin birkaç mikron altında ortaya çıkan bir dekalsifikasyonla başlar. Başlangıç mine lezyonları, diş çürüğü oluşumunun en erken safhasıdır ve bu aşamada çürük lezyonun durdurulması ve tedavi edilebilmesi mümkündür. Bu lezyonların tedavisi çürüğün ilerlemesiyle oluşacak diş dokusundaki aşırı madde kaybını engellemesi ve tedavi süresi ve maliyetini azaltması açısından oldukça önemlidir. Son yıllarda, diş çürüklerinin önlenmesi ve remineralizasyonun sağlanmasında, pek çok yeni yöntem kullanılmıştır. Geliştirilen birçok remineralizasyon ajanının farklı oranlarda olumlu etkileri bulunmaktadır. Fakat bu kullanılan yöntemlerin her birinin olumlu etkilerinin yanı sıra, kullanım kolaylığı, ulaşılabilir olması, ekonomik özellikleri ve olası yan etkilerinin bulunmasından dolayı, bir çoğunun tek başına çürük oluşumuyla başa çıkmada yeterli olmadığı gözlenmiştir. Bu nedenle, alternatif ajanların geliştirilmesinin gerekliliği devam etmektedir. Bu çalışmayla, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı kliniğinden hizmet alan süt dişlerinin başlangıç çürüklerinde remineralizasyon ajanı olarak kullanılan ''Sodyum florür cila, Gümüş diamin florür solüsyonu ve kazein fosfopeptit- amorf kalsiyum fosfat'' hakkında, 0-6 yaş grubu çocukların velilerinin bilgi düzeylerinin tespit edilmesi, avantaj/ dezavantajları açıklanan bu materyallerin tercih edilme durumlarının öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim dalına başvuran 0-6 yaş arası hasta velilerinden çalışmaya katılmayı kabul eden velilere ve bu velilerden tüm anket sorularını cevaplayan 259 kişiye anket uygulandı ve çalışmaya dahil edildi. Bu çalışmada, süt dişlerinin başlangıç çürüklerinde remineralizasyon ajanı olarak kullanılan ''Sodyum florür cila, Gümüş diamin florür solüsyonu ve Kazein fosfopeptit- amorf kalsiyum fosfat'' hakkında, 0-6 yaş grubu çocukların ebeveynlerinin; algı, tercih ve kabullerini değerlendirmek amacıyla ölçek geliştirme V çalışması yapılmıştır. Ebeveynlerin algı, tercih ve kabulleri ölçeği toplam puanı 20,26±7,05 olarak tespit edilmiştir. Ölçekten alınabilecek en düşük (6) ve en yüksek (30) puanlar dikkate alındığında süt dişlerinde başlangıç çürüklerinde üç farklı remineralizasyon ajanına ilişkin ebeveynlerin algı, tercih ve kabullerinin orta düzeyde olduğu söylenebilir. Süt dişlerinde başlangıç çürüklerinde etkili olan üç remineralizasyon ajanı hakkındaki bilgi düzeyi 9 soru ile direkt ölçülmüştür. 1 sorunun ayırt edicilik indeksinin
Özet (Çeviri)
Dental caries is one of the chronic diseases with the highest prevalence worldwide; individuals are susceptible to this disease throughout their lives. The caries lesion first begins with a decalcification of the enamel that occurs a few microns below the surface. Early enamel lesions are the earliest stage of dental caries formation and it is possible to stop and treat the carious lesion at this stage. The treatment of these lesions is very important in terms of preventing excessive material loss in the dental tissue that will occur with the progression of caries and reducing the treatment time and cost. In recent years, many new methods have been used to prevent dental caries and provide remineralization. Many remineralization agents developed have positive effects at different rates. However, besides the positive effects of each of these methods, it has been observed that most of them are not sufficient to cope with the formation of caries alone due to their ease of use, accessibility, economic features and possible side effects. Therefore, the need for the development of alternative agents remains. In this study, parents of 0-6 years old patients who receive service from Ege University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics, three different remineralizing agents (Sodium Fluoride Polish, Silver Diamine Fluoride Solution and Casein Phosphopeptide-Amorphous Calcium Phosphate); It is aimed to determine the level of knowledge about the subject and to learn the preference of these materials whose advantages / disadvantages are explained. Within the scope of the research, a questionnaire was applied to the parents of patients aged 0-6 years who applied to Ege University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics, who agreed to participate in the study, and 259 people who answered all the questionnaire questions and were included in the study. VII In this study, a scale development study was conducted to evaluate parents' perception, preference and acceptance of three different remineralization agents in early enamel caries in primary teeth in children aged 0-6 years. The total score of the scale of perception, preference and acceptance of the parents was determined as 20.26±7.05. Considering the lowest (6) and highest (30) scores that can be obtained from the scale, it can be said that the perception, preference and acceptance of the parents regarding three different remineralization agents in initial caries in primary teeth are moderate. The level of knowledge about the three remineralization agents that are effective in early enamel caries in primary teeth was measured directly with 9 questions. Since the discrimination index of 1 question was