Ahiret inancının insan üzerindeki etkileri
The effects of belief in the hereafter on human
  1. Tez No: 723143
  2. Yazar: RUMEYSA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
“Son, son gün veya sonra olan”anlamlarına gelen ahiret ölümden sonraki dirilişin ardından başlayan hayattır. Ahiret Kur'an 'da dünya hayatından sonraki ebedi yaşam için kullanılan bir kavramdır. Ahirete iman etmek, inanç esasları arasında özel bir yer işgal eder. Bunu birçok ayet ve hadisten de anlamak mümkündür. Bu dünyada Rabbinin rızasını gözeterek, O'nun davası için her türlü meşakkate, zorluğa katlanan insanlar için ahirette bunun karşılığı vardır. Bir Müslüman dünyada Rabbine olan bağlılığından dolayı gördüğü eza ve cefalarla hiçbir zaman alçalmaz, aksine Allah katında daha fazla yükselir.
Özet (Çeviri)
The hereafter, which means“the last, the last day or after”, is the life that begins after the resurrection after death. The Hereafter is a concept used in the Qur'an for eternal life after the life of this world. Belief in the Hereafter is one of the fundamentals of belief. It is possible to understand this from many verses and hadiths. People who endure all kinds of hardships for the acquiescence and cause of Allah in this world will be rewarded in the Hereafter. A Muslim never demote from the troubles and difficulties she experiences in the world because of her devotion to Allah, on the contrary, her value increases in the sight of Allah.