ABD-Çin rekabetinin siber güvenlik bağlamında Ortadoğu'ya yansımaları
The reflections of the USA-China competition to the Middle East in the context of cyber security
  1. Tez No: 723158
  2. Yazar: NURBANU KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM KARADELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesi, güvenlik çalışmalarının farklı bir yöne doğru ilerlemesine; yaşanan teknolojik gelişmeler ve küreselleşme olgusu da siber güvenlik alanının doğmasına ve gelişmesine neden olmuştur. İnternet ağının 21 yüzyılda yaygınlaşması ve dünyanın artık sanıldığının aksine fazlasıyla küçülmesi, devletlerin farklı güvenlik endişeleri yaşaması ve güvenlik sistemlerinde güncellemeler yapmak zorunda kalması ile sonuçlanmıştır. Oluşan güvensizlik ortamı devletlerin ulusal güvenlik stratejileri açısından birtakım teknolojik ihtiyaçları gündeme getirmiştir. Bu da teknolojik alanda dünya devi olan ABD, Çin gibi devletlerin rekabetinin siber güvenlik alanına taşınmasına sebep olmuştur. Oluşan bu rekabet ise dünyanın kritik öneme sahip ülkelerinden Ortadoğu'ya yansımaktadır. Bu bağlamda çalışma; ABD ile Çin arasında yaşanan rekabeti, rekabetin bir diğer alanı olan siber rekabeti ve bu rekabetin Ortadoğu'ya yansımalarını yaşanan son gelişmeler ışığında irdelemiştir.
Özet (Çeviri)
The end of the Cold War caused the security studies to move in a different direction, and the technological developments and the phenomenon of globalization led to the emergence and development of the cyber security field. The widespread use of the Internet in the 21st century and contrary to popular belief, the highly shrinking of the world, have resulted in states having different security concerns and having to make updates in their security systems. The resulting insecurity environment has brought some technological needs to the agenda in terms of the national security strategies of the states. This has caused the competition of states such as the USA and China, which are world giants in the field of technology, to move to the field of cyber security. This competition is reflected in the Middle East, which is one of the critically important regions of the world. In this context, the study examines the competition between the USA and China, cyber competition, which is another area of competition, and the reflections of this competition on the Middle East in the light of recent developments.