Sultan Melikşah zamanında ilmî hayat tıp kültürü ve edebiyat (1702-1092)
Science life, medical culture and literature in the period of Sultan Malik-shah (1702-1092)
- Tez No: 723157
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Türk tarihinin teşekkülünde ve İslâm kültür ve medeniyeti ile imtizacında önemli bir yere sahip olan Selçuklular Türklerin İslâmî devirde kurdukları büyük hanedanlardan biridir. Hanedan Oğuzların Kınık boyuna mensup olup kurdukları devlet ismini ataları olan Selçuk Bey'den alır. Selçuk Bey'in torunları tarafından kurulan devlet büyük bir coğrafyaya yayılarak geniş bir etki alanı oluşturmuş; kültür, edebiyat, anane, amme hukuku, yaşayış ve kültüre getirdiği yeniliklerle millî tarih içinde özel bir yer edinmiştir. Kökenleri itibariyle hem göçebe hem de kent kültürünün bir temsilcisi olan Selçuklular İslâmiyet'i kabul ettikten sonra yeni bir medeniyet dairesine girmişlerdir. İran, İslâm ve Türk kültürünün harmanlanmasından doğan bu müşterek İslâm medeniyetiyle kurdukları irtibat bir kültür tecrübesini ve değişimini vermiştir. Göçebe kültürünün daha çok hâkim olduğu kuruluş döneminde Selçuklu Devleti'nin sınırları bir hayli genişlemiş ve çeşitli kültür unsurlarıyla beraber imparatorluk çağının zemini hazırlanmıştır. Bu azamet ve imparatorluk çağının kurucularından Sultan Melikşah dönemi çeşitli cepheleriyle Selçuklu tarihinin ana öznelerinden birisidir. Dört bölüm üzerine tertip edilen bu çalışma bu ana özne etrafında döneme hâkim bulunan nesneleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The Seljuks, who occupy an important place in Turkish history and in the connection with Islamic culture and civilization, are one of the great dynasties founded by the Turks in the Islamic period. The dynasty belonged to the Kınık tribe of the Oghuz and the state they founded got its name from their ancestor Seljuk Bey. The state founded by the grandsons of Seljuk Bey spread over a large area and created a wide sphere of influence. With the innovations it brought to culture, literature, tradition, public law, life and culture, it has occupied a special place in national history. The Seljuks, who are representatives of both nomadic and urban culture from their origins, entered a new circle of civilization after adopting Islam. The contact they established with this common Islamic civilization, which resulted from the fusion of Iran, Islam and Turkish culture, led to a cultural experience and change. During the establishment period, when the nomadic culture was more dominant, the borders of the Seljuk State expanded considerably and the ground of the imperial age was prepared with various cultural elements. The period of Sultan Malik-Shah, one of the founders of this grandeur and imperial age, is one of the main subjects of Seljuk history with its various aspects. This study, which is organized on four parts, examines the objects that dominate the period around this main subject.