Özel eğitmen eşliğinde uygulanan 8 haftalık düzenli egzersizlerin kadın üyelerin bazı fiziksel özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8-WEEK regular exercises applied with A private trainer on some physical characteristics of female members
- Tez No: 723171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAF ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada spor merkezinde egzersiz yapan 20-30 yaş arası sedanter kadınlar arasında, kişisel özel eğitmenlik (personal training) desteği alacak olan kadınlar ile almayacak olan kadınlar arasındaki 8 haftalık antrenman programı ve egzersizlerin bazı fiziksel ve antropometrik değişimlerinin incelenmesi ve bu değişimlerde kişiye özel eğitmenlerin etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; İstanbul ilinin Anadolu yakasında Maltepe ilçesinde bulunan spor merkezine üye olan 20-30 yaş arası sedanter ve sağlıklı olan kadın üyeler arasından gönüllülük esasına dayalı olarak kontrol ve denek olarak iki grup oluşturularak yapılmıştır. Çalışmaya 8 birey denek 8 birey kontrol grubu olmak üzere toplam 16 sağlıklı sedanter kadın katılmıştır. Denek grubuna süreleri 90 dakikalık egzersiz periyotları ile haftada 3 gün olmak üzere toplam 8 hafta boyunca belirlenen egzersiz programı uygulanmış, kontrol grubuna ise hiçbir komut verilmeyerek ilk ölçüm ve son ölçüm yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada nicel veri toplama yöntemleri içerisinde bulunan ve spor bilimleri alanında yaygın olarak kullanılan deneysel yöntemlerden, ön-son test kontrol gruplu çalışma modelinden yararlanılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce iki grubun bireylerine de otur uzan testi, dikey sıçrama testi, 3 dakika basamak testi, durarak uzun atlama testi, vücut kompozisyon ölçümü, bel ve kalça çevre ölçümü, push-up testi uygulanmıştır. Araştırmanın verileri iki aşamada ön test son test olarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programına aktarılmıştır. Verilerin normallik dağılımı için çarpıklık basıklık katsayısı ve shapiro-wilk dağılımı analizi yapılarak verilerin normalliği test edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermektedir. İstatistiksel olarak Two Way Repeated Measure Anova analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak, kişisel eğitmen eşliğinde 8 hafta boyunca düzenli olarak egzersiz yapan deney grubu bireylerinin, kontrol grubu bireylerine göre fiziksel gelişimlerinde anlamlı bir gelişim olduğunu ortaya konulmuştur. Bireylerin düzenli ve programlı egzersiz yapmaları ve egzersiz bilinci sağlamaları için uzmanlardan destek almaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been done for examine the physical and anthropometric changes of the 8 week training programme and exercises between women who will receive and will not receive a personal training support among the ages of 20-30 sedentary women who exercise at the sports center and to determine the affect of the personal trainers in these changes. This research was made by forming two groups as control and subject based on voluntariness among the sedentary and healthy female members between the ages of 20-30 who are members of the sports center located in Maltepe district on the Anatolian side of Istanbul. A total of 16 healthy sedentary women, 8 individuals as a subject group other 8 individuals as a control group, participated in this study. The determined exercise programme was applied with 90 minutes of exercise periods and 3 days a week for a total of 8 weeks to the subject group, if to the control group, no command was given. Then first and last measurements has been made and the results compared. The experimental methods which are contained in quantitative data collection methods and widely used in the field of sports sciences, and pre-test and post-test control group study model have been used in this study. Before starting this study, sit and reach test, vertical jump test, 3 minutes step test, standing long jump test, body composition measurement, waist and hip circumference measurement and push-up test has been applied to the individuals of both groups. The data of the research were collected in two stages as pre-test and post-test. Obtained data transferred to SPSS 22 programme. For the normality distribution of data, skewness and kurtosis coefficient and distribution analysis of shapiro-wilk were made and the normality of the data were tested. Data shows normal distribution. Statistically, Two Way Repeated Measure Anova analysis was applied. As a result, this study was revealed that there was a significant improvement in the physical development of the subject group individuals who exercised regularly for 8 weeks with a personal trainer compared to the control group individuals. Individuals are recommended to do regular and programmed exercise and get support from professionals in order to maintain exercise awareness