Diplejik ve hemiplejik serebral palsili çocuklarda fonksiyonel yürüme, denge ve fonksiyonel bağımsızlığın karşılaştırılması
Comparison of functional walking, balance and functional independence in children with diplegic and hemiplegic cerebral palsy
- Tez No: 723172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Serebral palsi (SP) beynin kas tonusunu, kaba ve ince motor yetenekleri, denge kontrolü ve duruşu kontrol eden bölümlerinde oluşan beyin hasarına neden olarak hastaların yürüme yeteneklerini, dengesini ve fonksiyonel aktivitelerdeki başarısını etkiler. Bu çalışma hemiplejik ve diplejik serebral palsili çocuklarda fonksiyonel yürüme, denge ve fonksiyonel bağımsızlığı karşılaştırmayı amaçlamıştır. Irak'ın Wasit eyaletindeki üç hastanede serebral palsili 60 çocuğu içeren kesitsel bir çalışma yapıldı. Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) düzey I-III olarak sınıflandırılan, 0-18 yaş arası 30 diplejik ve 30 hemiplejik hastanın demografik bilgileri kaydedildi. Hastalar Gillette Fonksiyonel Yürüyüş Değerlendirme Anketi (FYDA), Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ) ve Çocuklar için Bağımsızlık Ölçütü (WeeFIM) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz sonucunda, WeeFIM'de anlamlı bir fark olmamasına rağmen (p>0.05), FYDA ve PDÖ'de gruplar arasında anlamlı bir fark bulundu (p 0.05). Hemiplejik serebral palsili çocuklar, diplejik serebral palsili çocuklara göre yürüme, denge ve alt ekstremite fonksiyonlarında daha iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) defines as a group of permanent movement and posture development disorders that cause limitation of activity attributed to non-progressive disorders which have occurred in the developing brain of the infant or child and it is the most common physical disability in childhood. Damage to the brain does not progress and occurs in areas of the brain that control muscle tone, gross and fine motor functions, balance control, reflexes and posture. Accordingly, patients' walking abilities, balance and success in functional activities are greatly affected. As a result, the objective of this study was to compare children with hemiplegia to children with diplegia at GMFCS levels I, II, and III, using multiple validated outcome tools to assess functional walking, balance, and functional independence. A quasi-experimental design study including 60 children with cerebral palsy was conducted at three hospitals in Wasit province, Iraq. Thirty patients with diplegia and 30 patients with hemiplegia aged 0 to 18 years and classified as GMFCS level I-III had their demographic information recorded.