Farklı liderlik türlerinin kriz sürecine yaklaşımları
Approaches of different leadership types to the crisis process
- Tez No: 723170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÜNDÜZYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küreselleşmiş ve hızlı teknolojik gelişmelerin yaşandığı günümüz dünyamızda doğal kaynaklar hızlıca tükenmekte ve ülkeler kaynak bulmakta çok zorlanmaktadır. Yaşanan bu zorluklar işletme ve organizasyonları da oldukça etkilemektedir. Bu zor zamanlarda yöneticilerin, özellikle de liderlerin kriz anında doğru karar verme stratejileri ve eylem planları işletme ve örgütün ayakta kalması için oldukça kritik öneme sahiptir. Çalışmada kriz kavramı, kriz süreçleri, krizlerden çıkmak için yapılması gerekenler ve krizlerin işletmeler üzerindeki pozitif ve negatif etkileri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde liderlik kavramı, liderlik yaklaşımları, liderlik özelliklerinin kriz yönetimine etkisi araştırılmış ve krizlerde ne tür liderlik özelliklerinin öne çıkabileceği konusu incelenmiş ve farklı türdeki liderlik türlerinin kriz sürecine yaklaşımları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where globalized and rapid technological developments are experienced, natural resources are rapidly depleted and countries have a very difficult time finding resources. These difficulties also affect businesses and organizations. In these difficult times, the right decision-making strategies and action plans of managers, especially leaders, in times of crisis are of critical importance for the survival of the business and the organization. In the study, the concept of crisis, crisis processes, what needs to be done to get out of the crisis and the positive and negative effects of crises on businesses are discussed. In the second part of the study, the concept of leadership, leadership approaches, the effects of leadership characteristics on crisis management were investigated and the issue of what kind of leadership characteristics can come to the fore in crises was examined and the approaches of different types of leadership to the crisis process were tried to be revealed.