Geleneksel Hanbelilik ve Çağdaş Selefilik ilişkisi
Difference between Traditional Hanbalism and Contemporary Salafism
- Tez No: 723176
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT BAHCIVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Herhangi bir mezhebin kimliğini belirleyen ve akait, fıkıh ve tasavvuf gibi üç ana disiplin içerisinde mündemiç bulunan karakteristik kodları mevcuttur. İşte bu kodları tam anlamıyla kavradığımızda herhangi bir mezhebin müstakil olarak net bir profilini görmekle beraber söz konusu mezhebi diğer mezheplerle sağlıklı bir düzlemde kıyaslamak suretiyle benzerlik ve farklılıklarını ortaya koyabilme fırsatına nail olmuş bulunacağız. Bu bağlamda, Geleneksel Hanbelilik ve Çağdaş Selefilik adlı iki tane oluşumun her ikisinin de müstakil olarak oluşum tarihleri, belli başlı teorisyenleri, literatürleri ve doktrinleri incelendikten sonra, zorunlu olarak bu iki mezhep hakkında belirli bir düzeyde zihnimizde bir tasavvur ve profil meydana gelecektir. Bu zihnimizde ortaya çıkan tasavvurumuzu söz konusu iki oluşumun kendi aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları açısından nihai sonuca varmak sadedinde tekrar incelediğimizde bu iki oluşumun birbirinden temayüz eden farkları açıkça belirecektir.
Özet (Çeviri)
There are characteristic codes that determine the identity of any sect and are embedded in three main disciplines such as creed, fiqh and mysticism. When we fully understand these codes, we will have the opportunity to see a clear profile of any sect as an independent, and to reveal its similarities and differences bycomparing it with other sects on a healthy level. İn this context, after examining the formation dates, major theorists, literatüre and doctrines of both of the two formations named Traditional Hanbalism and Contemporary Salafism, a vision and profile will necessarily occur in our minds about these two sects at a certain level. When we reexamine our imagination, which emerged in this mind, in order to reach the final conclusion in terms of the similarities and differences between these two formations, the distinctive differences of these two formations will become clear.