Duygusal zekâ ve içsel motivasyon ilişkisi: Tekstil sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma
The relationship between emotional intelligence and internal motivation: A research on textile sector employees
  1. Tez No: 723177
  2. Yazar: İSMAİL ÇULHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Duygusal zekânın, bireyin hem kendisini hem de başkalarını tanımasını ve anlamasını sağlayan geliştirilebilir becerilerden oluştuğu düşünüldüğünde, bireyin hem özel hem de iş hayatında başarı ve mutluluğu deneyimlemek için duygusal zekâ becerilerini ustaca kullanması gerektiği söylenebilir. Bu çalışma, duygusal zekâ ve içsel motivasyon ilişkisinin tekstil sektörü çalışanları üzerindeki yerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmada veriler anket yolu ile elde edilmiştir. Araştırmanın verilerini Kastamonu ilinde yer alan bir tekstil fabrikasının toplam 207 çalışanı oluşturmaktadır. Yapılan analizler sonucunda duygusal zekânın içsel motivasyonu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda duygusal zekânın alt boyutları olan kendi duygularını değerlendirebilme, başkalarının duygularını değerlendirebilme, duygulardan yararlanma ve duyguların kontrolü boyutlarından; kendi duygularını değerlendirebilme ve duygulardan yararlanma boyutlarının, içsel motivasyon üzerinde anlamlı bir etkisi görülmezken, başkalarının duygularını değerlendirebilme ve duyguların kontrolü boyutlarının içsel motivasyon üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca duygusal zekâ ve boyutları ile içsel motivasyon arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering that emotional intelligence consists of improvable skills that enable the individual to know and understand both himself and others, it can be said that the individual should use his emotional intelligence skills skillfully in order to experience success and happiness in both private and business life. This study aims to investigate the relationship between emotional intelligence and intrinsic motivation on textile industry employees. The data in the study were obtained by means of a questionnaire. The data of the research consists of a total of 207 employees of a textile factory located in Kastamonu. As a result of the analysis, it was concluded that emotional intelligence affects intrinsic motivation. In this context, the sub-dimensions of emotional intelligence, such as evaluating one's own emotions, evaluating the emotions of others, benefiting from emotions, and controlling emotions; While the dimensions of evaluating one's own emotions and benefiting from emotions did not have a significant effect on intrinsic motivation, it was observed that the dimensions of evaluating others' emotions and controlling emotions had a positive and significant effect on intrinsic motivation. In addition, it has been determined that there is a positive and significant relationship between emotional intelligence and its dimensions and intrinsic motivation.