Crossing the bridge: the europeanization of women's ngos in turkey
Köprüyü geçmek: türkiye'deki kadın sivil toplum örgütlerinin avrupalılaşması
- Tez No: 723190
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SOPHIE JACQUOT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Institut d'Etudes politiques de Paris - 'Sciences Po'
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son on yılda Türk devleti ve Türk toplumu Avrupa standardlarına uyarak Avrupa topluluğunun bir üyesi olmak amacıyla bir değişim sürecine girdi. Bu değişimler, Türk kamu ve kolektif faaliyetlerinde yeni bir referans çerçevesinin etkili olduğunu gösterdi. Avrupa Birliği'nin cinsiyet konusuna daha duyarlı bir yaklaşım edinmesi ve AB'nin koşulluluk ilkesinin Türkiye'deki cinsiyet politikaları üzerinde de etkin rol oynamasıyla Türk kadın dernekleri için yeni bir fırsat penceresi açılmış oldu. Bu durum iki kadın derneğinin incelenmesiyle ele alınmaktadır: Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KADER) ve Kadın Gelişimciler Derneği (KAGİDER). Her iki dernek çevresel, bilişsel (cognitif) ve etkileşimli (interaktif) mekanizmalar doğrultusunda ve bilinçi olarak bir dizi değişiklik yaşadı ve kendi araçları ve taktikleriyle Türkiye'nin Avrupalılaşmasının ajanları oldu.
Özet (Çeviri)
During the last ten years, Turkish state and the Turkish society have undergone a series of changes in the quest for complying with European standards, in order to become a member of the European community. These changes represent the crossing the threshold of a new frame of reference in Turkish public and collective actions. The increase of a gender sensitive approach in the European Union and the EU's conditionality for Turkey on gender policies opened a new opportunity frame for the Turkish women's NGOs. This situation is displayed by the study of the two associations, which can be represented as of the new actors of the policy equation on gender in Turkey: Association for Supporting and Training Women Candidates (KADER) and Women Entrepreneurs Association (KAGİDER). Both associations have consciously experienced numerous changes through environmental, cognitive and interactive mechanisms and became agents of the Europeanization in Turkey via their own instruments and strategies.