Spermatogenezin tasarlanmış farklı üç boyutlu fare epididimal beyaz yağ dokusu - testis kokültüründe değerlendirilmesi
Assesment of spermatogenesis on differently designed three dimentional mouse epididymal white adipose tissue - testis co-culture
  1. Tez No: 723267
  2. Yazar: OYA ELİF DALDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETEK KORKUSUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN YERSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çocukluk çağı kanser hastalarında uygulanan tedaviler testis germ hücreleri ve mikroçevresine hasar vererek hastaların %46'sının infertil hale gelmesine neden olmaktadır. Hava sıvı interfaz (HSİ) ve U plak (UP) teknikleri üç boyutlu kültür platformlarıdır ve in vitro spermatogenez ile fonksiyonel sperm eldesini destekleyebilir. Epididimal beyaz yağ dokusunun (EBYD) spermatogenez için gerekli olan adipokinleri ürettiği ve uzaklaştırıldığında spermatogenezin inhibe olduğu bilinmektedir. Epididimal beyaz yağ dokusu in vitro koşulda üç boyutlu UP ve HSİ kültür teknikleri ile testis kokültüründe spermatogonyal kök hücre (SKH) havuzunu sayı ve işlev olarak koruyabilir ve spermatogenezi destekleyebilir. Bu tez çalışmasında HSİ ve UP teknikleri ile sinjeneik C57BL/6 fare yetişkin EBYD uygulanan yenidoğan testis kokültürlerinde EBYD'nin, 1, 3, 4 ve 6. haftalarda in vitro spermatogeneze etkisi histomorfometrik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Epididimal beyaz yağ dokusu uygulanan ve uygulanmayan HSİ kokültür ve kültür platformunda seminifer tübül epitel alanı 3. haftaya kadar artmış (p=0,0001) sonra sabit olarak gözlenirken, UP kültür ve kokültür platformlarında 1. haftadan 6. haftaya kadar değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Gonadotoxic treatments in childhood cancer patients damage the testicular germ cells and microenvironment, causing 46% of the patients to become infertile. Air-liquid interphase (ALI) and U-plate (UP) techniques are three-dimensional culture platforms and can support in vitro spermatogenesis and production functional sperm. The epididymal white adipose tissue (EWAT) produces adipokines required for spermatogenesis and spermatogenesis is inhibited when it is removed. Epididymal white adipose tissue can preserve the spermatogonial stem cell (SSC) pool in number and function, and support spermatogenesis in testicular coculture with three-dimensional UP and ALI techniques in vitro. This thesis evaluated the in vitro spermatogenesis histomorphometrically and immunohistochemically from week 1 to 6, in neonatal testicular cocultures treated with syngenic C57BL/6 mouse adult EWAT by using ALI and UP techniques. The ALI platform with and without EWAT increased the seminiferous tubular epithelial area up to week 3 (p=0,0001), while no change was observed with UP culture and coculture platforms from week 1 to 6.