Deneysel tek taraflı sol kriptorşidizm modelinde sıçan sertoli hücrelerinde desmozom ve hemidesmozomların araştırılması
Examination of rat sertoli cell desmosomes and hemidesmosomes in experimental left unilateral cryptorchidism model
  1. Tez No: 673355
  2. Yazar: MERVE ÇULHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kriptorşidizm testislerin skrotuma inişinin bozulmasıyla ilişkili konjenital bir bozukluktur. Kriptorşidizmin en önemli komplikasyonu seminifer tübülüllerin normal bir gelişim gösterememesi sonucunda gonadal yapının bozulması dolayısıyla infertilitedir. Kriptorşid testislerde Sertoli hücrelerine ait hücre iskelet yapısını oluşturan sıkı bağlantı komplekslerinin bozulmasının germ hücrelerinde kayba sebep olan temel faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir. Sunulan tez çalışmasında, cerrahi inguinoskrotal yöntem ile puberte öncesi Wistar-Albino sıçanlarda deneysel tek taraflı kriptorşidizm modeli oluşturulmuş ve bu model üzerinde skrotal ve kriptorşid testislere ait Seminifer tübüllerde oluşan farklılıklar ile desmozom, ve hemidesmozomların ekspresyon değişimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Testisler, model oluşturulmasından sonraki 3., 7. ve 14. günlerde perfüzyon fiksasyonuyla sakrifiye edilmiş ve doku takibi tamamlanmış dokulara immünohistokimyasal yöntemlerle antikor boyanması ve hematoksilen eozin boyaması yapılmıştır, görüntüler mikroskobik olarak değerlendirilmiştir. Kriptorşid testislerdeki Sertoli hücrelerinin desmozom ve hemidesmozom yapılarının bulunduğu alanlarda morfolojik olarak bozukluklar saptanmıştır. Kriptorşid testislerde alfa 6 integrin subunit ve desmoglein-2 yapılarının seminifer tübül içerisinde 3. günden itibaren bozulmuş olduğu gözlendi. Kriptorşid testislerde germ hücrelerinin Sertoli hücrelerinden ayrıldıkları, seminifer tübül lümeninde dökülmeler ve seminifer tübül duvarında gözle görülür incelmelerin olduğu gözlendi. Sonuç olarak, kriptorşidizmin Sertoli hücrelerinde yaygın dejenerasyona neden olduğu, bağlantı kompleksine katılan alfa 6 integrin subunit ve desmoglein-2 protein yapısını bozduğu, kontralateral skrotal testisleri de etkileyerek spermatogenezi olumsuz yönde etkilediği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Cryptorchidism is a congenital disorder that occurs when the testicles don't descend into the scrotum. The most important complication of the undescended testis is the disruption of the structure of the gonads and infertility due to the inability of seminiferous tubules to mature normally. Studies have shown that cryptorchidism causes loss in germ cells. The main reasons are the degeneration of the tight connection complexes. In the present study, an experimental unilateral cryptorchidism model was created in prepubertal rats by surgical inguinoscrotal method, and the changes in Sertoli cells of cryptorchid and scrotal testicles were evaluated on the model around the desmosome and hemidesmosome structures observed in the cryptorchid testes. On the 3rd, 7th, and 14th days from the descending, hematoxylin-eosin staining and antibody staining were performed to the prepared tissues. The images were evaluated microscopically. Morphological disorders were detected in the desmosome and hemidesmosome structures of Sertoli cells in the cryptorchid testes. It was observed that alpha 6 integrin subunit and desmoglein-2 protein in cryptorchid testes was disturbed from 3rd day. It was observed that in the cryptorchid testes the germ cells were detached from the Sertoli cells and falls of the germ cells to the lumen of tubule, and visible thinning of the seminiferous tubule wall. As a result, it was concluded that cryptorchidism causes widespread degeneration in Sertoli cells, disrupts the cytoskeletal and alpha 6 integrin subunit and desmoglein-2 protein that are involved in the junctional structures, and negatively affects spermatogenesis by affecting the contralateral scrotal testicles.