Elit güreşçilerde klasik direnç ve crossfit antrenman metotlarının kuvvet performansına etkisi
The effect of classical resistance and crossfit training methods on strength performance i̇n elite wrestlers
- Tez No: 723266
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YAMANER, DOÇ. DR. SERHAT ÖZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
CrossFit antrenman metodunu çok sayıda sporcu ve antrenör kullanmasına rağmen CrossFit antrenman uygulamalarına ilişkin bilimsel çalışmalar sınırlı sayıdadır. Yapılacak bu araştırma ile elit güreşçilerde klasik direnç ve CrossFit antrenman metotlarının kuvvet performanslarına etkilerini ve hangi yöntemin kuvvet performansını korumada etkili olduğu ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. CrossFit Grubu (n = 20), Klasik Direnç Grubu (n = 20) kişi katılımcı olarak belirlenmiştir. Kuvvet ve antropometrik ölçümler 12 haftalık antrenman programından önce ve sonra yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.00 paket programında analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; maksimum kuvvet parametrelerinden Squat ve Bench Press egzersizlerinde, klasik direnç grubunda kuvvet performansının arttığı, CrossFit grubunda performansın korunduğu gözlemlenmiştir. İzometrik güç parametrelerinden Hand Grip Strength (HGS) performans ortalaması CrossFit grubunda düşerken, klasik direnç grubunda korunduğu, Leg Strength (LS) performansının ise her iki grupta da arttığı gözlemlenmiştir. Kuvvette devamlılık parametrelerinden Pull-up egzersizinde; CrossFit grubunda kuvvet performansının korunduğu gözlenirken, klasik direnç grubunda düştüğü, Push-up egzersizinde ise; her iki grubunda kuvvet performanslarının korunduğu gözlemlenmiştir. Aktif sıçrama performansı; hem CrossFit hem de klasik direnç grubunda sabit kaldığı gözlenirken aerobik kapasitede; CrossFit grubunun performans ortalamasında artış, klasik direnç grubunun performans ortalamasında düşüş gözlemlenmiştir. CrossFit' in diğer modelleri ile farklı çalışmalar yapılabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Although they are used by many athletes and trainers, scientific studies on the practices of CrossFit training methods are limited. Within this study, it is aimed to reveal the effects of classical resistance and CrossFit training methods on strength performance for elite wrestlers and determine the method that preserves the strength better. Participants were classified as CrossFit Group (n = 20), Classical Resistance Group (n = 20). Strength and anthropometric measurements were made before and after the 12-week training program and then, the data obtained at the end of these measurements was analyzed in SPSS 24.00 package program. According to the results of the study; for the maximum strength Squat and Bench press parameters, it was observed that the performance increased in the classical resistance group, while it remained constant in the CrossFit group. As for the isometric strength Hand Grip Strength parameters; while the HGS performance average decreased in the CrossFit group, it remained constant in the classical resistance group. LS performance increased in both groups. According to the continuity in strength Pull-up parameters performance was remained unchanged for the CrossFit group, while a decline was observed for the classical resistance group. In the Push-up exercise, it was observed that strength performances were maintained in both groups. Active jumping performance remained stable in both groups. In aerobic capacity; There was an increase in the CrossFit group and a decrease in the classical resistance group. It may be suggested that different studies can be done with other CrossFit models.