Uluslararası koruma başvurusu yapan ve statü sahibi olan Afganların sosyal yardımlara ulaşımı: 'Çanakkale örneği'
Afghans who have owner international protection and a status and how they reach the social assistance; Çanakkale sample
  1. Tez No: 723300
  2. Yazar: VEDAT YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu Çalışmanın amacı Çanakkale'de yaşayan Afgan göçmenlerin sosyal yardım ve haklara ulaşımdaki sorunları incelemektir.Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. İlgili kavramsal çerçeveye dayanarak, araştırmacı tarafından veri toplamak için yapılandırılmış bir görüşme formu oluşturulmuştur. Veriler içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Ek olarak, katılımcıların bazı orijinal görüşleri çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın örneklemi Çanakkale'de yaşayan 60 Afgan göçmenden oluşmakta olup bunların 50'si evli,geri kalanı ise bekârdır. Katılımcıların demografik bilgileri incelendiğinde,yaş düzeylerinin 16 ile 60 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Araştırma'nın bulguları,çoğu göçmenlerin mesleklerine devam edemediklerini, düşük maaşlara sahip olduklarını ve ekonomik problemler yaşadıklarını göstermektedir. Ekonomik problemlerinin ana kaynağı çalışacak iş sahalarının azlığı ve ev kiralarının yüksek oluşu olduğu belirlenmiştir. Ailelerin sosyal hak ve sosyal yardımlara erişimi incelendiğinde, bazı haklara ulaşabildikleri bazı haklara ulaşamadıkları tespit edilmiştir. Katılımcıların önceki yaşamlarına göre yaşadıkları değişimler sırasıyla maddi, manevi,sosyal ve kültürel değişimler olarak sınıflandırılabilmektedir. Bunlara ek olarak Afgan göçmenlerin en büyük sorunları maddi sorunlar,işsizlik veya gündelik işlerde çalışmaları olup dil yetersizliği, sağlık ve barınma sorunları da önemli sorunlar teşkil etmektedir.Sonuç olarak, sosyal yardım ve sosyal haklara ulaşmadaki stratejilerinde farklılaşma yaşadığını söylemek, bununla birlikte yardımlara çoğunlukla ulaşamadıklarını ve ulaşabildiklerinin de yetersiz geldiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the Afghan immigrants' problems in access to social aid and support in Çanakkale city. In this study, quantitative analysis is used. Regarding to conceptual frame reletod to the relevant literature in the field, a strcutured questionnaire form is produced by the researcher to gather information. All data is analysed using content analysis and descriptional statistical analysis. Moreover, additional opinions of immigrants about problems in accesing to social aids and support are also analysed and added to the study. The sample of the study consists of 60 Afghan immigrants living in Çanakkale. 50 of them are married and the rest are single. When the demographic information of the participants is examined, it is found that age levels range between 16 and 60. Findings of the study show that most of the immigrants are not able to continue to work in jobs relevant to their own professions, have low salaries and have financial problems. Main reason of their financial problems is found as the scarcity of job sites and high rents. When families' access to social rights and social aids is examined, it is seen that they have access to some rights and but not to all. The changes that the participants experienced when compared to their previous lives can be classified as financial, moral, social and cultural changes, respectively. In addition, the most important problems of immigrants are unemployment, financial problems, low paid daily works, lack of competency in local language, health and accomodation problems. As a result of this study, it is possible to say that there is a differentiation in their strategy of accessing to social aids and using social rights, but that they are often unable to access to aids and also their access is insufficient.