Madde ve alkol kullanım bozukluğu tanılı hastalarda bağlana stilleri ve cinsel kompülsif davranış ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 723301
  2. Yazar: GÜLCE GÜLÜN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın amacı madde ve alkol kullanım bozukluğu olan bireylerde,bağlanma stilleri ve cinsel kompulsif davranış arasındaki ilişki incelenecektir.Güvensiz bağlanma, duygu yada kaçınma odaklı duygu düzenleme stratejileri kullanımı nedeniyle bağımlılık için yatkınlık oluşturmaktadır.Daha önceki yapılan araştırmalar bağlanma bozukluğu ile bağlantılı olarak bağımlılık davranışları bakımından güvensiz bağlanmanın risk faktörü olduğuna da işaret etmektedir. Bağlanma teorimi kapsamında bağımlılık tanısı almış kişilerde cinsel kompulsif davranış arasında bağlantı olup olmadıgı da incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between attachment styles and sexual compulsive behavior in individuals with substance drug and alcohol use disorder.Also indicates that binding is a risk factor. In the context of attachment theory, it will be examined whether there is a connection between sexual compulsive behavior in people who are diagnosed with addiction.