Batılı tarihçilere göre Timur'un hayatı
The life of Timur according to the western historians
  1. Tez No: 723305
  2. Yazar: OĞUZHAN ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖZKUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Timur hakkında yazılan ana kaynaklar, iki temel gruba ayrılmaktadır. Bunlar, Timur ya da onun ardıllarının emriyle yazılan resmi kaynaklar ve Timur'un seferlerinde mağlup ettiği devletlere bağlı yazarların yazdığı kaynaklardır. Bu eserler, bilgi olarak paraleldir. Ancak müelliflerin Timur hakkındaki yorumları birbirlerine zıtlık göstermektedir. Timur dönemi ana kaynaklarındaki çelişkili yorumlar, yerli ve yabancı araştırmacıların Timur hakkında farklı görüşler edinmesine sebep olmuştur.“Batılı Tarihçilere Göre Timur'un Hayatı”başlıklı çalışma konumuz için Timur'un hayatını baştan sona konu edinen on Batılı eser belirledik. Bu eserlere göre Batı dünyasında Timur algısını ortaya koymayı amaçladık. Bunu yaparken belirlediğimiz Batılı eserlerin; ana kaynakları kullanma, anlama ve yorumlama şeklinde ortaya çıkan yaklaşımlarını da ana kaynaklar ile mukayese ederek değerlendirmeye çalıştık. Yerli araştırmacıların eserlerindeki Timur algısını da bu çerçevede karşılaştırmaya çalıştık. Hem ana kaynak ve hem de yerli araştırma eserlerin, Batılı araştırmacıların eserleri ile örtüşen ve farklılaşan yönlerine işaret etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The sources written about Timur are separated into two main categories. These are the official sources which are written by order of Timur or his successors and the sources which are written by the writers who were aligned with those states that has been defeated by Timur. These works are consistent with each other in terms of knowledge. However, the interpretations of Timur by the authors are inconsistent. The conflicting comments in the primary sources of the era of Timur led both indigenous and foreigner researchers to obtain different points of views. We designated ten Western sources which thoroughly discuss the life of Timur for our article topic titled“The Life of Timur According to The Western Historians”. We aimed at revealing the perception of Timur in Western world according to these works. We evaluated the approaches of Western sources in using, understanding and interpreting primary sources by comparing them with each other. We also compared the perception of Timur in the works of indigenous researchers in this perspective. We pointed out the overlapping and differentiating aspects of both primary sources and the works of indigenous researchers with the works of Western researchers.