İn-vitro yöntemlerle bazı esansiyel yağların rumen fermantasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some essential oils on rumen fermantation by in-vitro methods
  1. Tez No: 723306
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pirinç samanına kuminaldehit, eugnol ve timol ilavesinin gaz üretim tekniği ile in vitro organik madde sindirilebilirliği ve metabolik enerji değerini belirlenmesinin yanında suni rumen tekniği ile de in vitro gerçek sindirilebilirlik ve NDF sindirilebilirliğini saptamaktır. Materyal ve Metot: Araştırmada esansiyel yağ olarak kuminaldehit, eugenol ve timol kullanıldı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Deneme grubu 1, 2 ve 3'e sırasıyla 100 ppm, 200 ppm ve 300 ppm düzeylerinde her bir esansiyel yağ için (timol, eugenol ve kuminaldehit) deneme grupları oluşturuldu. Rumen sıvısı %40 kaba yem ve %60 konsantre yemden oluşan bir rasyonla beslenen üç adet besi sığırından alındı. Örnekler gaz üretiminde üç tekrar ve suni rumen tekniğinde 16 tekrar halinde test edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of cuminaldehyde, eugenol and thymol supplementation on in vitro organic matter digestibility and metabolic energy of rice straw using gas production technique, and on in vitro true digestibility and NDF digestibility of rice straw using artificial rumen technique. Material and Method: Cuminaldehyde, eugenol and thymol were used as essential oils in the study. This study was formed a control (no treatment) and three treatment groups. The treatment groups 1, 2 and 3 were supplemented in 100, 200 and 300 ppm levels for each essential oils (cuminaldehyde, eugenol and thymol), respectively. The rumen fluid was obtained from 3 beef cattle fed a diet composed of roughage (40%) and concentrates (60%). All samples were tested with three replicate for gas production technique and 16 replicate for artificial rumen technique. Results: Cuminaldehyde, eugnol ve thymol added to rice straw at different levels (100, 200 and 300 ppm) were statistically significant (P< 0.05)cumulative gas production values in comparison with control group. In vitro cumulative gas production is associated with feedstuff degradation. However, gas production alone does not provide direct information on either the extent of degradation or the quantity of fermentative end products.