Spor yöneticilerinin risk alma eğilimleri ile özgüvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigate of the relationship between self-confidence and risk taking tendencies of sports managers
- Tez No: 723307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ONAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı spor yöneticilerinin risk alma eğilimleri ve özgüvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Güney Marmara'da birçok profesyonel spor kulübü bulunması ve bölgede daha önce böyle bir çalışmanın yapılmaması, kulüplerin gelişime açık yönetici grubunun istekli olması bu çalışmanın yapılma amaçlarındandır. Bu amaçla bu araştırmanın örneklemi 2018-2019 yılında Marmara bölgesinin güneyindeki profesyonel spor kulüplerinin yöneticilerinden 200 kişidir. Veriler anket yolu ile toplanmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 22 programına girilerek kodlanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, Anova testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmamızda özgüven ile cinsiyet, yaş, medeni durum ve gelire göre anlamlı bir farklılık gözlenmezken eğitim durumu ve kaç senedir yönetici olduğuna göre anlamlı bir farklılık olduğu gözlenmiştir; Risk alma davranışı ile cinsiyet, yaş, medeni hale göre anlamlı bir değişkenlik sergilemediği gözlemlenirken eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Aynı zamanda özgüven ile risk alma arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between sports managers' risk taking tendencies and self-confidence and to investigate the effects of this relationship and to make recommendations. The fact that there are many professional sports clubs in South Marmara and that such a study has not been done in the region and the willingness of the executive group of the clubs to develop is one of the aims of this study. For this purpose, 200 people were selected among the managers of professional sports clubs in the Marmara region in 2018-2019. Data were collected by survey. Data collected in the study were coded by entering SPSS 22 program. Independent samples t-test, Anova test and correlation analysis were used for data analysis. As a result of the study, while there is no significant change in sex, age, marital status ve income for self-confidence, a significant change is found for education status and the years of being manager; fort he risk taking tendencies, no significant change is found for sex, age, marital status but only for education level and the years of being manager. Finally, a positive positive relationship was found between self-confidence and risk taking.