Tarihi Türk şiveleri ve günümüz Oğuz Grubu şivelerinde olumsuzluk ifadesi
- Tez No: 72331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Türk dilindeki olumsuzluk ifadesi, Türk dilinin ulaşılan ilk metinlerinden günümüze ve günümüz batı gurubu şiveleri üzerinde incelenmiştir. Çalışma üç ana başlık altında yapılmıştır. İsimlerde olumsuzluk, Fiillerde olumsuzluk Edatlarda olumsuzluk Bu tasnif anlam ve şekil olumsuzluğu göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Şekil olumsuzluğu ile, olumsuzluk ekleri vasıtasıyla oluşturulan olumsuzlukları, anlam olumsuzluğu ile ise, kelimelerin bir olumsuzluk eki almadan yalın halde ifade ettikleri olumsuzluğu kastettik.
Özet (Çeviri)
The statement of negation in Turkish was studied from first texts of Turkish to now,and on today's west group's dialects of Turkish. The study was grouped three parts. These are negation on nouns, negation on verbs and negation on prepositions. This classification was made with respect to considering the negation of meaning and negation of morphology. When we say negation of morphology we mean the negations which are formed by nagative suffix, and negation which is formed with the nouns that have a negative meaning on their roots and not take a negative suffix.