Türkiye'de kamu personelinin yetiştirilmesi
Training state employees in Turkey
- Tez No: 72330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu, kamu kurumlarında hizmetiçi eğitim ihtiyacının önemidir. Hizmetiçi eğitim, kişiye görevine başladığı tarihten görev süresince sözkonusu görevini ifa edebilmesi için gerekli performansla ilgili olarak lüzumlu olan bilgi beceri, tutum ve davranışların sistemli bir şekilde öğretilmesi sürecidir. Hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarını saptamak kurum kaynaklarının kullanımı açısından önemli faydalar sağlar. Kurumlardaki bazı problemlerin varlığı hizmetiçi eğitim ihtiyaçları için done teşkil eder. Bu problemlerin başında verim düşüklüğü gelir. Kurumlarda hizmetiçi faaliyetleri eğitim birimleri tarafından yapılır. Amaç saptanan eksikliklerin hizmetiçi eğitim ile giderilmesi ve yapılacak olan üretimin en iyi şekilde yerine getirilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to emphasize the importance of in - service training in public institutions. In - service training is a process in which a person is taught systematically the required knowledge, skill, attitude and behaviours to be able to perform his/her task throughout his/her career. To determine the needs of in - service training is of great importance to the use of the institutions resources. The existence of some problems in the institutions is the basis for in - service training. The most important of these problems is the low production. The in - service training activities in the instutions are done by education units/departments. The aim of such activities are to compansate the shortcomings through in - service training, and to increase production.