Biga yöresi ağızları
Biga regional dialects
- Tez No: 72332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Halk Bilimi (Folklor), Linguistics, Folklore
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1998 yılı içerisinde“Biga Yöresi Ağızlan”adıyla, Biga köylerinden yaptığımız derlemeler ve bu malzemelim 'Ses ve şekil incelemesini sunmayı amaç edinmiştir.“İnceleme”,“Metinler”ye“Sözlük”bölümleri adı altında düzenlenmiştir. Metinlerde geçmeyen kimi kelimeler Sözlük bölümünde gösterilmiştir. Göçmen ve yörük ağızlarından beş seskasedi doldurulmuştur. Pomak, Boşnak ve Çerkez köylerinden derleme yapılmamıştır. Yörede yaşayan Tatar, Gagauz ve Nogay türklerinin varlığı belirlinmiş, fakat şive izine rastlanmadığından incelemeye dahil edilmemiştir. Derlemede özellikle ağız özelliğini koruyan yaşlı ve konuşkan kişiler seçilmiştir. Metinler, kasetler dinlenerek yazıya aktarılmıştır. İnceleme bölümünde incelenen kelimenin bulunduğu metin ve satır numarası yazılmıştır. Ayrıca kelimenin şekil yapısı da gösterilmiştir. Eski Türkçedeki şekli, Arapça veya Farsça oluşu da belirtilmiştir. Giriş bölümünde Biga'nın tarihi geçmişi, coğrafi durumu, sosyal ve etnik yapısıyla ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research owns to introduce the sound and characteristics of the anthology that we did from the villages of Biga in 1998 with the name of“Biga Regional Dialects”. It consists“Examination”,“Text”and“Dictionary”parts. The words that don't exist in the text were put into the dictionary and was evaluated as out of text in the examination part. Five sound cassettes were recorded from immigrants and Juruk dialects. An thology from, Pomak, Bosnian and Circassion villages hasn't been done. Presence of Tatar, Gagauz and Nogay Turkish settlers has been seen but has been put out of the examination because there has been no sign of their dialect. As possible, old and talkitime people who keep the characteristics of the dialect, have been choosen for our anthology. Questions which lead them to the topic have been asked and it has been tried to get more information. They were transfered to writing by listening the text and dissolving the records on tapes. By five numbers have been put to the beginning of the pharagraphes. In the Research Part, the examined word has been studied with its text and line number. When necessary, the word form has been shown in old Turkish, or it has been said if the word is Arabic or Persion. At the begenning, information about the history of Biga, its geographical position, social and ethnic structure.