Analysis of wavelet type and noise in relative radiometric normalization based on multiresolution analysis
Çoklu çözünürlük analizine dayalı bağıl radyometrik düzeltmede farklı gürültü ve dalgacık tiplerinin analizi
- Tez No: 723314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Uydu görüntüleri ile değişim tespiti çok sayıda kullanım alanına sahip olup, analizde kullanılabilecek Yer Gözlem Uydularının sayısı da giderek artmaktadır. Zamansal fark tabanlı değişiklik tespit yöntemleri, farklı zamanlarda alınan uydu görüntülerine hem geometrik hem de radyometrik düzeltmelerin uygulanmasını gerektirir. Radyometrik düzeltmeler iki sınıfa ayrılabilir; mutlak ve göreli düzeltmeler. Mutlak durumda, atmosferik koşullar, zaman, uydu konumu ve yönelim gibi çeşitli durum değişkenlerinin bilinmesi gerekmektedir. Öte yandan, göreceli radyometrik düzeltme durumunda, düzeltme parametrelerini tahmin etmek için aynı alanın farklı zamanlarda alınmış iki veya daha fazla görüntüsü kullanılabilir. Bu çalışmanın ana odak noktası, iki-zamanlı görüntüler kullanarak bağıl radyometrik kalibrasyon ve değişiklik tespiti için Dalgacık Tabanlı Çok Değişkenli Değişim Algılama (MAD) yönteminin değerlendirilmesidir. Python programlama dilinde bir yazılım kütüphanesi geliştirilerek farklı dalgacık türlerinin etkileri araştırılmıştır. Dünyanın farklı bölgelerine ait çeşitli Sentinel-2A görüntüleri deneylerde test görüntüsü olarak kullanılmakta ve sonuçlar değerlendirilmektedir. Çalışmada klasik Tekrar Ağırlıklandırılmış MAD'den (IR-MAD) başlayarak, çeşitli dalgacık tabanlı IR-MAD türleri karşılaştırılmakta ve sonuçlar raporlanmaktadır. Ek olarak, geliştirilen yazılım kütüphanesi, uzaktan algılama topluluğu tarafından kolayca kullanılabilecek bir QGIS Eklentisine dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Change detection with satellite imagery has numerous usage areas and the number of Earth Observing Satellites which can be utilized in the analysis are expanding. Temporal differencing based change detection methods require both geometric and radiometric corrections to be applied to satellite imagery taken at different times. Radiometric corrections can be categories into two classes; absolute and relative corrections. In the absolute case, various state variables such as atmospheric conditions, time, satellite position and orientation shall be available. On the other hand, in the case of relative radiometric correction, two or more images of the same area can be utilized to estimate the correction parameters. The main focus of this study is the assessment of Wavelet Based Multivariate Alteration Detection (MAD) method for relative radiometric calibration and change detection by using bi-temporal images. Effects of different wavelet types are investigated by developing a software library in Python programming language. Various Sentinel-2A images of different areas of the world are used as test images and starting from classical Iteratively Re-weighted MAD (IR-MAD), several types of wavelet based IR-MAD are compared and results are reported. In addition the developed software library is wrapped in a QGIS Plugin to be used by the remote sensing community.