Anglo-Sakson ülkelerinin muhasebe sistemlerinin Türkiye muhasebe sistemi ve UMS/UFRS kapsamında karşılaştırılmasına yönelik bir araştırma
Comparative research of accounting system of the Anglo-Saxon countries within Turkey accounting system and IAS/IFRS
  1. Tez No: 723313
  2. Yazar: MELTEM YOLUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmanın amacı, Anglosakson ülkelerinin muhasebe sistemi ve tarihçesi incelenerek Türkiye'nin muhasebe sistemi ve UMS/UFRS kapsamında karşılaştırılması, dolayısıyla, Anglosakson devletlerinde mevcut muhasebe sisteminin meydana getirdiği sorunlar, eksiklikler üzerinde durularak aralarındaki farklılıklar ve benzerlikleri belirlemektir. Günümüzde küreselleşmenin ve uluslararası ticaretin artmasıyla muhasebe sisteminin de ortak standartlara cevap vermesini zorunlu hale gelmiştir. Uluslararası faaliyet gösteren şirketler ekonomik kararlar alırken dünyada çeşitlilik ve farklılık gösteren muhasebe sistemlerine göre yapılan mali tabloları incelerken güçlükler yaşanmaktadır. Bu çalışmamızla Anglosakson ülkelerinin muhasebe sistemi tanıtılarak bu güçlüklerin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmamızın amacı Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarının günümüz koşullarında ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verip vermediğini araştırmak amacıyla Anglosakson ülkeleri ve Türkiye Muhasebe Sistemi bağlamında incelenmesini sağlamak ve aralarındaki benzerlik ve farklılıkları belirleyip uyumlaştırma yapmaktır. Çalışmamız üç bölümden oluşmakta olup ilk bölümde muhasebenin genel bilgilerinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde Anglosakson ülkeleri ile Türkiye tanıtılarak tarihsel gelişimleri, etkilendiği kültürler, muhasebe sistemleri içinde hesap planları, muhasebe kayıt yöntemleri, muhasebe ilkeleri, bilanço ve gelir tablosu, UMS/UFRS uyumları, vergi sistemleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Anglosakson ülkeleri ile Türkiye' nin muhasebe sistemlerinin karşılaştırılması yapılarak tabloda sunulmaktadır. Sonuç bölümünde de elde edilen sonuçlar anlatılmaktadır. Bu çalışma ile ülkemizde literatür taramasında çok az veriye sahip olduğumuz diğer ülkelerin muhasebe sistemleri de literatüre kazandırılmış olacaktır. Aynı zamanda çok uluslu şirketlerin muhasebe kayıtlarını ve sonuç raporlarını uyumlaştırmasında da bu çalışmamız yardımcı olacaktır. Son olarak çalışmamız Anglosakson ülkeleriyle gelecekte oluşturulabilecek ortak muhasebe sistemi için kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of study, Anglo-Saxon examining the accounting system and the history of the country, Turkey's accounting system and IAS/IFRS comparison scope, therefore, occur about the problems of the current accounting system in the Anglo-Saxon countries, with emphasis on the deficiencies to determine their differences and similarities. Today, with the increase of globalization and international trade, it has become mandatory for the accounting system to respond to common standards. While companies operating internationally are making economic decisions, there are difficulties when examining the financial statements made according to the accounting systems that vary and differ in the world. With this study, it is aimed to eliminate these difficulties by introducing the accounting system of Anglo-Saxon countries. In this context, the aim of our study is to examine the International Accounting/Financial Reporting Standards in the context of the Anglo-Saxon countries and the Turkish Accounting System in order to investigate whether they meet the needs of the countries in today's conditions, and to identify and harmonize the similarities and differences between them. Our study consists of three parts, and in the first part, general accounting information is mentioned. In the second part, Anglo-Saxon countries and Turkey were introduced, and their historical development, the cultures affected, charts of accounts, accounting recording methods, accounting principles, balance sheet and income statement, IAS/IFRS compliance in accounting systems, tax systems were explained in detail. In the third part, the accounting systems of Anglo-Saxon countries and Turkey are compared and presented in the table. In the conclusion section, the results obtained are explained. With this study, the accounting systems of other countries, for which we have very little data in the literature review in our country, will also be brought to the literature. At the same time, this study will help multinational companies to harmonize their accounting records and final reports. Finally, our study can be used for the future common accounting system with Anglo-Saxon countries.