Toplam kalite yönetimi ile işletmelerin organizasyon yapısı ilişkisi ve bir uygulama: Yenice Gıda Sanayii A.Ş.
The Relationship between total quality management and organization structure of firms and an execution: Yenice Gıda Sanayii A.Ş.
  1. Tez No: 72334
  2. Yazar: TURGUT ERDİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SAMİ KÜKRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılın küreselleşen dünyasında ortaya çıkan yoğun rekabet ve teknolojinin yarattığı yeni tüketici anlayışı karşısında işletmeler öncelikli olarak ayakta kalabilmek, ellerindeki pazarı koruyabilmek veya Pazar payını arttırabilmek amacıyla yeni arayışlara yönelmişlerdir. Deming, Juran ve Fiegenbaum ile Japonya'da başlayan Toplam Kalite Yönetimi (TKY) bu yeni arayışlardan birisidir. Japon şirketlerinin dünya pazarındaki başarısı karşısında TKY, dünyanın birçok ülkesinde benimsenmiş ve uygulamaya konulmuştur. Ancak birçok uygulama başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Amerika ve Avrupa ülkelerindeki işletmelerin Japon kültürüne özgü bir organizasyon ve işletme kültürü olan TKY'ni uygulamaları zor olmuştur. Ancak rekabet ve müşteri, işletmeleri TKY'nin uygulanabileceği bir kültür ve organizasyon yapısı oluşturmaya yöneltmiştir. Bu araştırmada TKY üzerinde durulurken, TKY uygulamalarının işletmelerin organizasyon yapılan ile ilişkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Yenice Gıda Sanayii A.Ş. üzerinde yapılan bir uygulama ile de araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Againsi the new consumer comprehension which is created by busy competition and technology has arised in twentieth century's global word; companies in advance have directed to new searchs in purpase to stand, protect the market they have or increase their market share. The Total Quality Management (TQM), which began in Japon with Deming, Juran and Fiegenbaum is one of the new search. Because of the success of Japon firms about TQM in market is appropriated and is carried out by many countries of the world. But many searches are concluded with failure. It is difficult to apply TQM in the USA and European countries because TQM is an organization and management culture of Japanese. But competition and customer make firm form a culture or an organizational structure in the place where TQM can be executed. In that search we studied TQM and also we tried to present the reletionship between TQM execution and the organizational structure of firms. We finished this search with an execution on Yenice Gıda Sanayii A.Ş.