Yeniden yapılanma sürecinde personel güçlendirmenin önemi ve bir uygulama
- Tez No: 144878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Çağımızda, bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler kişi ve toplum hayatını etkisi altına almaktadır. Bu gelişmelerden faydalanılarak yönetim, mal ve hizmette optimal faydanın sağlanması, kalitenin yükseltilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla, ekonomik ve sosyal hayatın gerekleriyle uyumlu, çeşitli değişiklikler yapma yoluna gidilmektedir, işletmelerin, rekabet gücünü arttırarak hayatta kalabilmek, daha fazla kar etmek, sürekli gelişme temposunu sağlayabilmek ve değişen dünya şartlarına ayak uydurabilmek için kendisini tüm yönleriyle yenilemesi gerekmektedir. Bu yenilenme örgüt yapısında değişiklik yapılmasının yanında insan unsurunun da örgüt içerisinde algılanış biçiminin değişmesi ve personelin örgütün içinde çalışan birer birey olmasından öte, o örgütün amaçlarını gerçekleştirmede en önemli unsur haline gelmesi biçiminde de kendini göstermelidir. Örgüt performansının etkinliğini, rekabet gücünü ve esnekliğini artırmak amacıyla fiziksel, insan kaynakları ve örgütsel sistemi bir bütün olarak ele alan yeniden yapılanma süreci çağımızın örgütlerinin uyguladığı kaçınılmaz bir süreçtir. Bu süreç içerisinde başarılı olma koşullarından biri insan kaynakları unsurunu ön planda tutmaktır. Bu kapsamda yeniden yapılanma sürecini incelediğimizde ise karşımıza personel güçlendirme kavramı çıkmaktadır. Yeniden yapılanma ve personel güçlendirmenin daha iyi anlaşılması amacıyla yapılan bu çalışmada, yeniden yapılanma süreci ve süreç içerisinde personel güçlendirmenin önemi vurgulanmıştır. Çalışmada, yeniden yapılanma ve personel güçlendirmenin sebep ve sonuçlan ile ilişkili olması bakımından örgüt ve örgüt yapısı; çevre, büyüklük ve teknoloji açılarından ele alınmış, amaç belirleme ve karar verme süreçlerinin örgütsel değişim içerisindeki yerleri birlikte işlenmiştir.Ayrıca, yeniden yapılanma süreci, yeniden yapılanmayı gerektiren nedenler, yeniden yapılanmaya ilişkin yöntemler, yeniden yapılanmanın başlıca aşamaları incelenmiştir. Yeniden yapılanma sürecinde liderliğin önemi işlenmiş, örgüt geliştirme ve performans artırmanın yeniden yapılanma süreci ile ilişkisi kurulmuştur. Personel güçlendirme konusu, oluşum süreci, benzer kavramlarla ilişkisi, uygulama nedenleri, uygulamaları ve uygulama zorluklan incelenmiş, toplam kalite yönetimi konusu ile ilişkisi kurulmuştur. Yeniden yapılanma süreci ve personel güçlendirme ayrıntılarıyla incelendikten sonra ortak noktaları bulunmuş ve değişim içerisinde insan kaynaklarının öneminin altı çizilmiştir. Çalışmanın sonunda ise, yeniden yapılanma sürecinde personel güçlendirme uygulamasının ne kadar etkili olduğunun tespiti ana hedef olarak ele alınmış, ayrıca yeniden yapılanma sürecinin ve personel güçlendirme uygulamasının işletmelerde ne şekilde kavrandığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede uygulama yapılmış ve hipotezler denenmiştir. Uygulama sonucunda araştırmanın hedeflerine yönelik sonuçlar elde edilmiş, yeniden yapılanma süreci içerisinde personel güçlendirmenin gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Planlı yapılan bir yeniden yapılanma ve bu süreç içerisinde yetkilendirilmiş bir personel örgütün hızla değişen koşullara ayak uydurabilmesi ve belirlenen hedeflere ulaşabilmesi için gereklidir. Yeniden yapılanmanın iyi planlanıp, iyi yönetildiği ve bu süreçte işgörenlerle ilişkiler tam bir iletişim halinde yürütüldüğü takdirde başarı şansı artmaktadır, işgörenlerin sürecin içerisinde olması, onlar olmadan bu sürecin gerçekleştirilemeyeceği yöneticiler tarafından bilinmelidir. Örgütlerin yaşayan birer organizma olduğu düşünülürse, dışarıdan yapılan bir müdehalede eğer o organizmanın içindeki diğer alt parçaları, yapılan müdehaleye uyum sağlayamazlarsa o organizmanın hayatının sona ermesi kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's modern world, rapid development of science and technology has a major effect on human society and life. By the light of these developments, various changes, that are compatible with economic and social life, are made in order to optimize benefits of management, products and services, and to increase the quality of the products with the decreased cost. Organizations must be improved in every aspect to increase their competitiveness, raise profit margins, keep up with agile development, and adapting themselves to rapidly varying global factors. Along with required changes in the organizational structure, human resources should be viewed as one of the most important factors for accomplishing group objectives. Reorganization, which collectively deals with physical assets, human resources, and organizational structure, is one of the necessary processes used in modern organizations to enhance the efficiency, flexibility and competitiveness. For a successful reorganization process, human resources become very important component of organizations. Thus, empowerment takes the leading role in reorganization. This study analyses the concepts reorganization and empowerment, also emphasizes the process of reorganization and the role of empowerment in reorganization. In the first section, the environmental factors, size of organization, technology, structure and design of organization are appraised due to the relation between the causes and results of reorganization and empowerment with the goal determination and decision making process in organizational change. In addition, the process of reorganization, the rationale of reorganization, methods of reorganization, and stages of reorganization arepresented. Importance of leadership in reorganization, relationship between organizational development and increasing performance with reorganization process are also stated. The concept of empowerment, the rise of empowerment, relationship with similar concepts, applications, difficulties of application, empowerment in total quality management is examined. After studying reorganization and empowerment, overlapping points between two concepts, the importance of human resources in change are investigated. At the end of the study, effect of empowerment in reorganization process is assessed as a main objective and the reveal of the perception of reorganization and empowerment by the organizations is aimed. In this context, a study exercise is conducted and hypotheses experimented. The result of this study has favorable conclusions to prove the essentiality of empowerment in reorganization process. Planned reorganization and empowered personnel in reorganization are required to adapt the organization to changing conditions and to attain the objectives of organization. The success of reorganization will increase with good planning, good management and good communication between employees and employers. Employers must be aware of the need of employees in the reorganization process and without employees the process cannot be carried out. Organizations are like living organisms. If a change is exerted in this organism, pieces of the organism must adapt. Otherwise, the death of the organism is unavoidable.