Afet sonrası oluşacak barınma ihtiyacını 3 boyutlu yazıcı teknolojileri ile çözümleme üzerine bir değerlendirme
An assessment on resolving the need for post disaster shelters with 3D printing technologies
- Tez No: 723344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI CAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, afet sonrası geçici konutların üretiminde 3B yazıcı kullanımını incelemektedir. Yeni bir yapım yöntemi önerisi sunulan tezde; yapı üretimi, kalitesi ve sürdürülebilirliği açısından yapı üretim kriterleri belirlenmiş; mevcut kullanılan veya geleneksel yöntemlerle üretilen geçici konutlarla 3B yazdırılmış yapıların karşılaştırılması yapılmıştır. 3B yazdırma; yapım sektöründe son yıllarda kullanılmaya başlanan yenilikçi bir yöntem sunmakla birlikte, teknolojinin yapı yönetimi açısından sağladığı avantajlarla; atık yönetimi, maliyet, süre gibi konularda geleneksel üretim çeşitlerinden ayrışmaya başlamıştır. Türkiye'de son zamanlarda yaşanan afetler veya mülteci göçleri sonucunda geçici konutlara sık ihtiyaç duyulmaktadır. Yerinden edilmiş nüfus için daha konforlu ve sürdürülebilir bir konut önerisi sunan bu tezde; afet ve acil yardım aşamalarında Türkiye'de çalışmalar yürüten kurumların mevcutta geçici konut olarak kullandığı teknikleri; yapı üretimi, kalitesi ve sürdürülebilirliği açısından incelemiştir. Elde edilen veriler ışığında hazırlanan öneriler, bu alanda Türkiye için faydalı ve kullanılabilir olması açısından belirlenmiş kriterler kapsamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the use of 3D printers in the production of post-disaster temporary housing. In the thesis, a proposal for a new construction method is presented. Building production criteria were determined in terms of building production, quality and sustainability. In this study, a comparison of 3D-printed structures with temporary residences that are currently used or produced with traditional methods was made. 3D printing; although it offers an innovative method that has been used in the construction sector in recent years, with the advantages of technology in terms of building management; it has begun to separate from traditional production types in matters such as waste management, cost and time. Temporary housing is frequently needed as a result of recent disasters or refugee migration in Turkey. In this thesis, which offers a more comfortable and sustainable housing proposal for the displaced population. Techniques currently used by institutions working in Turkey as temporary housing in disaster and emergency aid phases; examined in terms of building production, quality and sustainability. The proposal, which was prepared in the light of the data obtained, was analyzed within the scope of the determined criteria in terms of being a useful and usable proposal for Turkey in this field.