Delhi Türk sultanlığı döneminde 'Bihâr' (1206-1526)
'Bihar', during the period of delhi Turkish sultanate-dynasty (1206-1526)
  1. Tez No: 723373
  2. Yazar: OĞULCAN MERT KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İlk çağlardan günümüze farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Bihâr, tarihin her döneminde Hindistan için önemli bir konumda olmuştur. Bulunduğu coğrafya bakımından iyi bir yaşam kalitesi sunan Bihâr, Kutbeddin Aybek'in onayı ile Muhammed Bahtiyar Halaç tarafından fethedilerek, Delhi Türk Sultanlığı hakimiyeti altına alınmıştır. Sultan İl Tutmuş döneminde Bihâr, sultanlığa bağlı ayrı bir eyalet olarak karşımıza çıkarken, İl Tutmuş'un ardından 1234-1320 yılları arsında Bengal'e bağlı olarak yönetilmeye başlanmıştır. Tuğluk Hanedanlığı zamanına gelindiğinde Bihâr'ın kuzey ve güney olarak iki bölümden oluştuğu ve her ikisinin de Gıyaseddin Tuğluk döneminde Bengal'den ayrılarak sultanlığa bağlandığını ancak Tuğluklar döneminin sonuyla birlikte yeniden Bengal kralları ve siyasi boşlukta oluşan Cevnpur/Şarkiye Devleti hakimiyetinde olduğu görülüyor. Çalışmamız üç ana bölümden meydana gelmektedir. Delhi Türk Sultanlığı Döneminde Bihâr başlıklı ana konumuza geçmeden evvel birinci bölümde, Hindistan'daki Türk hakimiyetinden bahsetmenin yerinde olacağını düşündük. Bu suretle Türk varlığının Hindistan'da Delhi Türk Sultanlığı'na kadarki sürecini ortaya çıkardık. İkinci bölümde, konumuzun temelini teşkil eden Delhi Türk Sultanlığı Döneminde Bihâr ana başlığı altında, Bihâr'da Türk hakimiyetinin nasıl tesis edildiği, Türk hakimiyeti döneminde Bihâr ve Bengal'e atanan valilerin oynadıkları rolleri ve dönemin siyasi olaylarını kronolojik olarak ele aldık. Üçüncü ve son bölümümüzde, Delhi Türk Sultanlığı'nın dağılmasına müteakip oluşan siyasi boşlukta Timurluların Hindistan'a akınları ele alınmış, Seyyid Hanedanı, Cevnpur/Şarkiye Devleti ve Ludi Hanedanı döneminde Bihâr'da yaşanan gelişmelerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bihâr, which has returned home to different civilizations from ancient times to the present, has been an important surrender for India in the period of history. Bihar, which offers a good quality of life in terms of its geography, was conquered by Muhammad Bahtiyar Halac with the approval of Kutbeddin Aybek and was taken under the domination of the Delhi Turkish Sultanate. While Bihâr appeared as a state affiliated to the sultanate during the period of Sultan İl Tutmuş, it started to be governed under Bengal between 1234-1320 employees after İl Tutmuş. By the time of the Tugluk Dynasty, it is seen that Bihâr consists of two parts as north and south and both of them separated from Bengal during the period of Gıyaseddin Tuğluk and became a sultanate; Our study comes from three main parts. Before the book of Bihâr moved to our main subject in the Delhi Turkish Sultanate Period, we first thought it appropriate to talk about the Turkish domination in India. In this way, we have revealed the Turkish existence up to the Delhi Turkish Sultanate. Second guide, under the main heading of Bihâr in the Delhi Turkish Sultanate Period, the roles played by the governors assigned to Bihâr and Bengal during the Turkish rule, and the political events of the period, we have taken chronological order. In the third and last chapter, the incursions of the Timurids into India in the political vacuum that emerged after the dissolution of the Delhi Turkish Sultanate were discussed, and the developments in Bihâr during the period of the Sayyid Dynasty, the Cevnpur/Sharki State and the Ludi Dynasty were mentioned.