Design, fabrication, and implementation of a low-cost piezoresistive force encoding sensor
- Tez No: 723394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT DAĞHAN GÖKDEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY A. BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, hem kuvvet lokalizasyonu hem de ölçüm yapabilen düşük maliyetli tek-kullanımlık esnek bir sensör sisteminin tasarımını, uygulamasını ve deneysel sonuçlarını göstermektedir. Önerilen esnek sensör yapısı, ana üretim malzemesi olarak elektrikli boya grafit macunu ve gümüş macunu ile kaplanmış özel bir dizi Bristol kağıdı kullanır. Uygulanan sensör sistemi, etkiyi bulmak için lineer mutlak kodlayıcı benzeri bir algılama topolojisi kullanır ve düşük maliyetli ve hızlı bir üretim sürecine sahiptir. Yapının boyutu 210 mm x 18.56 mm ve kalınlığı yaklaşık 340 um'dir. Üç özdeş Wheatstone köprü devresinden ve her bir bit için enstrümantasyon amplifikatöründen oluşan bir elektronik okumaya sahiptir. Yatay ve dikey eksenlerde sırasıyla 2.4 cm ve 0.55 cm uzamsal çözünürlük ile 0.6N ila 12N aralığındaki dış kuvvetleri algılayabilir. Önerilen sensör yapısı, bir pantograf mekanizması ve bir doğrudan tahrikli lineer motordan oluşan bir robotik kurulum kullanılarak bir dizi deneyde test edilmiştir. Deneyler, 1N kadar küçük ölçüm hassasiyeti ve tekrarlayan yüklere karşı uygun yorulma direnci ile sonuçları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis demonstrates design, implementation, and experimental results of a low-cost disposable flexible sensor system capable of both impact localization and measurement. Proposed flexible sensor structure utilizes a special series of Bristol paper as the main fabrication material, which is coated with electric paint graphite paste and silver paste. Implemented sensor system uses a planar absolute encoder-like sensing topology to locate the impact and has a low-cost and quick manufacturing process. The size of the structure is 210 mm x 18.56 mm with the thickness of approximately 340 um. It has an electronic read-out consisting of three identical Wheatstone bridge circuits and instrumentation amplifiers for each bit. It can detect the external forces in the range of 0.6N to 12N with a spatial resolution of 2.4 cm and 0.55 cm in horizontal and vertical axes, respectively. The proposed sensor structure is tested in a series of experiments using a robotic setup consisted of a pantograph mechanism and a direct drive linear motor. The experiments illustrate the results with measurement sensitivity as small as 1N and proper fatigue resilience against repetitive loads.