Paralel makine çizelgeleme problemi: Oluklu mukavva fabrikasında bir uygulama
Parallel machine scheduling problem: A case in a corrugated factory
- Tez No: 723395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET ALAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda, gelişen teknoloji ile azalan malzeme maliyetleri ve piyasalardaki artan rekabet sonucunda işin yapılma sürecindeki fazladan bir saniye bile son derece önemli hale gelmiştir. Bir işin daha kısa sürede yapılabilmesi için ise planlama ve çizelgeleme ön plana çıkmaktadır. Bu tezde özdeş olmayan paralel makine problemi çözülmüştür. Çalışma, oluklu mukavva üretimi yapan firmada gerçekleştirilmiştir. Problemlerin amacı en büyük tamamlanma zamanının (C_max) en küçüklenmesidir. Firma bünyesinde bulunan, iki adet özdeş olmayan paralel makinenin özellikleri incelenmiştir. Bu farklılıklar (hız, kapasite, teknik özellikleri) ve işletmeden alınan ürün-sipariş bilgileri dikkate alınmıştır ve matematiksel model kurularak çözülmüştür. Ele alınan ikinci problemde işler arası sıra bağımlı hazırlık süreleri de dikkate alınmıştır. Üretim esnasında yapılan hazırlıklardan, baskı rengi, ürün dalga boyu ve kutu cinsi değiştirilirken gerekli olan hazırlık süreleri ele alınmış ve model kurulmuştur. Her iki model ILOG Cplex Optimization programı ile çözülüp, işletme için uygun haftalık üretim çizelgesi elde edilmiştir. Böylelikle işletme gelen siparişleri uygun kaynak ve makinelerde üretime alarak, en kısa zamanda tamamlanabileceği çizelgeler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of decreasing material costs with developing technology and increasing competition in the markets, even an extra second in the process of doing the job has become extremely important. Planning and scheduling come to the fore in order to get a job done in a shorter time. In this thesis, the non-identical parallel machine problem is solved. The study was carried out in a company that produces corrugated cardboard. The purpose of the problems is to minimization of maximum completion time. The characteristics of two non-identical parallel machines within the company were examined. These differences (speed, capacity, technical features) and product-order information received from the enterprise were taken into account and solved by establishing a mathematical model. In the second problem, the sequence-dependent preparation times between jobs were also taken into account. From the preparations made during production, the preparation times required while changing the printing color, product wavelength and box type were discussed and the model was established. Both models were solved with the ILOG Cplex Optimization program, and a weekly production schedule suitable for the enterprise was obtained. Thus, the company put the incoming orders into production with appropriate resources and machines, and charts were created that can be completed in a short time.