Design, analysis and implementation of a MIMO wide beam dual polarization antenna
Çoklu giriş çoklu çıkış (ÇGÇÇ) ve geniş demetli çift polarizasyonlu anten tasarımı, analizi ve gerçeklerştirimi
- Tez No: 290266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma kablosuz ağlarda kullanılmak üzere 5-6 GHz frekans bandı aralığında çalışan IEEE 802.11a ve IEEE 802.11n standartları için, yüksek kazançlı, çift polarizasyonlu mikroşerit yama anten tasarımını içermektedir. Mikroşerit antenlerin düşük üretim maliyetleri ve uygun özellikleri bir çok araştırmacının bu tip antenlerin performanslarını araştırmak için ilgisini çekmektedir. Tasarlanan anten çift polarizasyonlu özelliklere sahip olup veri aktarımındaki taşıyıcı bant genişliğini bir noktadan-çok noktaya uygulamalarda ikiye katladığından dolayı günümüzde çok yüksek öneme sahip olmaktadır. Çalışma, üç boyutlu anten model geliştirmesini, anten benzetimini, fabrikasyonunu ve ticari benzetim yazılımı ile ölçülen sonuç analizlerini içermektedir. Tasarlanmış olan mikroşerit yama anten'de her iki polarizasyon için geniş demet yayılımı ve yüksek kazanç elde edilmiştir. Benzetim ve ölçüm sonuçlarının küçük farkla örtüştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design of a high-gain dual polarized microstrip patch antenna for operation at 5-6 GHz on Wi-Fi standardized as IEEE 802.11a and MIMO standardized as IEEE 802.11n technologies. Low cost of fabrication and low profile features of microstrip antennas, attract many researchers to investigate the performance of this antenna in various ways. The aim of this thesis is the design, analysis and implementation of a MIMO wide-beam antenna with dual polarization in order to increase the data transfer amount in Point to Multipoint wireless applications. The study includes the development of a three-dimensional antenna model, antenna simulation, fabrication and analysis of results based on commercial software simulation and measurement results. The designed MSPA- Microstrip Patch Antenna has wide-beam radiation and high gain for both of the polarizations. There is a good agreement observed between simulation and measurement results.