Hipertansiyon tanısı almış bireylerin hastalıkları ile ilgili internet kullanım durumları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi
Determination of internet use conditions and HEALTHY lifestyle behaviors related to the diseases of individuals diagnosed with hypertension
  1. Tez No: 723410
  2. Yazar: ŞEYDANUR ŞAMDANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE MUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Hipertansiyon tanısı almış bireylerin hastalıkları ile ilgili internet kullanım durumları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Nevşehir Devlet Hastanesi dahiliye ve kardiyoloji polikliniklerinde 20 Kasım 2019 -15 Mayıs 2020 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan hipertansiyon tanılı 300 birey ile yürütülmüştür. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, kurum izinleri ve katılımcıların bilgilendirilmiş olurları alınmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Shaphiro Wilk Testi, Bağımsız Örneklem t Testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmada Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II alt boyut ve toplam puan ortalamaları incelendiğinde; sağlık sorumluluğu alt boyutu 21.41±5.92; fiziksel aktivite 12.40±4.84; beslenme 19.39±4.55; manevi gelişim 25.05±5.93; kişiler arası ilişkiler 25.27±5.63, stres yönetimi 18.66±4.49 ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği toplam puan ortalaması 122.18±23.62 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to determine the internet usage status and healthy lifestyle behaviors of individuals diagnosed with hypertension. The study was carried out with 300 individuals with a diagnosis of hypertension who met the study criteria in the internal medicine and cardiology outpatient clinics of Nevşehir State Hospital. Ethics committee approval, institutional permissions and informed consent were obtained from the participants in order to conduct the study. The data of the study were collected by using the Introductory Characteristics Information Form and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II prepared by the researcher. In the evaluation of the data; descriptive statistics, Shaphiro Wilk Test, Independent Sample t-Test, and ANOVA test were used. In this study, Healthy Lifestyle Behaviors Scale II sub-dimension and total score averages; health responsibility sub-dimension was 21.41±5.92; physical activity 12.40±4.84; nutrition 19.39±4.55; spiritual development 25.05±5.93; Interpersonal relations were calculated as 25.27±5.63, stress management 18.66±4.49, and healthy lifestyle behaviors scale total score average was calculated as 122.18±23.62. A significant difference was found between the internet usage status of the individuals participating in the study, accessing information about hypertension on the internet, thinking that the information they obtained is useful, being prepared for doctor appointments related to internet use, presence of a computer and smartphone, and healthy lifestyle behaviors scale mean scores. Physical activity and nutrition scores of those who find the information they are looking for on the internet about hypertension are higher. Those who think that the information they have obtained is useful have higher physical activity scores than those who do not. It is observed that the average score of individuals from the healthy lifestyle scale increases with the fact that they have a computer and a smart phone, and their use of the internet for doctor appointments increases.