Akut koroner sendrom tanısı almış hipertansif bireylerde DASH diyetinin kardiyak parametreler ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of the DASH diet on cardiac parameters and quality of life in acute coronary syndrome with hypertensive patients
- Tez No: 752365
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, akut koroner sendrom tanısı almış hipertansif bireylerde DASH beslenme planının kardiyak parametreler ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma, Gümüşhane Devlet ve Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran 38-64 yaş arası 34 obez olmayan erkek birey dahil edilmiştir. Bireylerin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite düzeylerine göre DASH beslenme planı hazırlanmıştır. Bireylerin DASH beslenme planına uyumunu artırmak için 15 günde bir telefonla veya yüz yüze iletişime geçilmiştir. Çalışma süresi 12 haftadır. Bireylerin besin tüketimleri (6.hafta ve 12.hafta), antropometrik ölçümleri, kan basıncı ölçümleri, fiziksel aktivite düzeyleri, biyokimyasal ve kardiyak parametreleri, MacNew Kalp Sağlığı ile İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği ve DASH beslenme planına uyumları çalışma başlangıcında ve 12 hafta sonunda kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin ortalama yaşı 55,5±7,0 yıldır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine effect of DASH eating plan on cardiac parameters and quality of life in hypertensive individuals diagnosed with acute coronary syndrome. The study included 34 non-obese male individuals between the ages of 38-64 years who applied to the Cardiology Clinic of Gümüşhane State and Gülhane Training and Research Hospital. DASH eating plan was prepared according to the age, gender and physical activity levels of the individuals. In order to increase the adherence to the DASH eating plan of individuals, they were contacted via phone calls or face-to-face once every 15 days by researcher. The study period was 12 weeks. Individuals' food consumption (6th and 12th weeks), anthropometric measurements, blood pressure measurements, physical activity levels, biochemical and cardiac parameters, adherence to DASH eating plan and the MacNew Heart Health-Related Quality of Life Scale were recorded at the beginning of the study and at the end of 12 weeks. The data obtained as a result of the study were evaluated using the SPSS package program. Mean age of the individuals was 55,5±7,0 years. Adherence to DASH eating plan scores of the individuals increased from 3,01±1,67 to 6,58±1,25 at the end of the study compared to the beginning.