Acil servise başvuran kronik hastaklıklı bireylerin çalışma koşulları ve hastalık yönetimi ile ilgili özellikleri
Working conditions and characteristics of disease management of people with chronic diseases admitted to the emergency department
- Tez No: 723411
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK NİHAL ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışanlar, yetişkin nüfusun çoğunu oluşturan bireyler olarak, yetişkinlerin maruz kaldığı sağlık tehlikelerinin yanında çalışmaya bağlı tehlikelere de maruz kalırlar. Bu durum kronik hastalık yükünün önemli bölümünü oluşturur. Kronik hastalıkların komplikasyonlarını önleyebilmek için kronik hastalık yönetimi, işyerlerinde iş sağlığı ekibiyle yapılacaktır. Katılımcıların acile başvuru oranlarını düşürüp, sağlıklı iş ortamı oluşturulacak, acil servislerin iş yükü hafifletilecektir. Çalışmada acil servise başvuran kronik hastalıklı bireylerin çalışma koşulları ve kronik hastalık yönetimi özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın tasarım tipi kesitsel-tanımlayıcıdır. Çalışmanın evrenini, gerekli izinleri alınmış bir üniversite hastanesi acil servisine başvuran kronik hastalıklı, 20-64 yaş arasında, çalışan bireyler, örneklemini bu birime başvuranlar arasından çalışma şartlarını sağlayan 306 birey oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri kişisel bilgi formu ve Kronik Hastalık Değerlendirme Ölçeği-Hasta Formu ile toplanmıştır. Veri değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerden sayı, yüzde, ortalama, standart sapma; iki bağımsız grubu değerlendirmek için t-testi; ikiden fazla bağımsız grubu değerlendirmek için One-way Anova testi; sonrasında farklılıklar için Scheffe testi kullanılmıştır. Çalışma bulgularında katılımcıların %64,1'i erkek, %46,4'ü 50'den az çalışanlı işyerinden çalışmakta, %26,1'i profesyonel meslek mensubu, %27,1'i hipertansiyon hastasıdır. Katılımcıların %49,3'ü ağrı nedeniyle acile başvurmuştur. Çalışmada, hastalık yönetimi toplam puanı düşük bulunmuştur. Katılımcılar işyeri sağlık birimi olmamasından dolayı işyerlerinde kronik hastalıklarını yönetemedikleri için devlet hastanesi acillerine başvurmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarında katılımcıların, işyerinde kronik hastalıklarının yönetimine yönelik etkili bir hizmet almadıkları belirlenmiştir. İşyerinde kronik hastalık izlemine yönelik gerekli önlemler alınır ve gerekli faaliyetler sürdürülürse acil birimlere başvurularda düşüşler olacağı konusunda temel veri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As individuals who make up the majority of the adult population, employees are exposed to work-related hazards in addition to the health hazards to which adults are exposed. Exposures constitute a significant portion of the chronic disease burden. In order to prevent the complications of chronic diseases, chronic disease management will be done in the workplaces with the occupational health team. A healthy work environment will be created, and the workload of the emergency services will be alleviated, by reducing the rate of attendees applying to the emergency department. In this study, it was aimed to determine the working conditions and chronic disease management characteristics of individuals with chronic diseases who applied to the emergency department. The design type of the study is cross-sectional-descriptive. The population of the study consists of working individuals between the ages of 20-64 with chronic diseases, who applied to the emergency department of a university hospital with the necessary permissions, and the sample consisted of 306 individuals who met the working conditions among those who applied to this unit. One of the descriptive statistical methods in data evaluation; number, percentage, mean, standard deviation; t-test to evaluate two independent groups; One-way Anova test to evaluate more than two independent groups; Afterwards, Scheffe test was used for differences. According to the findings of the study, 64.1% of the participants are male, 46.4% work from a workplace with less than 50 employees, 26.1% are professional professionals and 27.1% are hypertensive. 49.3% of the participants applied to the emergency department due to pain. In this study, the disease management total score was found to be low. The participants applied to the emergency services of the gevornment hospitals, because they couldn't manage their chronic diseases in their workplaces and there was no workplace health unit. In the results of this study, it was determined that the participants did not receive an effective service for the management of chronic diseases in the workplace. Basic data has been provided that if necessary measures are taken for the monitoring of chronic diseases in the workplace and necessary activities are continued, there will be a decrease in applications to emergency units.