Shear design of large footings
Büyük temellerin kayma tasarımı
- Tez No: 723414
- Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL P. COLLINS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Toronto
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Analizi ve Boyutlandırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Zemin üzerinde mesnetlenmiş büyük betonarme temellerin tek yönlü kesme davranışı bilgilerini geliştirmek için deneysel ve analitik araştırmalar yapılmıştır. Toplam 13 büyük ve 4 küçük temel tipi numune, kolon yüklerini ve düzgün yayılı zemin basıncını temsil etmek için konsantre yükler ve düzgün yayılı yüklerin kombinasyonları altında test edilmiştir. Bu numunelerden beşi, kolon yükünün temele gerilme uyguladığı yerde dolaylı yüklemeye tabi tutulmuştur. Temeller altında doğrusal olmayan zemin basıncı dağılımını simüle etmek için, temelin sadece bir kısmı düzgün yayılı yüklere maruz kalacak şekilde bir dizi numune test edilmiştir. Deneysel sonuçlar, çoğu durumda temellerin kesme kapasitesinin, mevcut beton yönetmelikleri tarafından tahmin edilenden çok daha büyük olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, büyük temellerin kesme mukavemetini etkileyen önemli bir boyut etkisinin olduğunu göstermektedir. Dolaylı yükleme ve doğrudan yükleme arasındaki kesme kapasitesi farkının, mevcut tasarım kodlarında önerilenden çok daha küçük olduğu bulundu. Zemin basıncının temelin uçlarına doğru yoğunlaşması durumunda, göçmedekii kesme gerilmesinin gözle görülür şekilde azalabileceği gözlemlenmiştir. Bu tezde, temeller ve derin kirişler gibi düzlem olmayan bölgeleri olan elemanların kesme dayanımını tahmin etmek için kesit modellerin uygulanabilirliği genişletildi. Bu elemanlara uygulanan enine bağlama gerilmeleri için basit ifadeler geliştirilmiş ve doğrusal olmayan bir kesit analiz programı olan Response-2000'e dahil edilmiştir. Çözüm prosedüründe enine kenetleme gerilmelerini hesaba katarak, bu tür elemanların kesme mukavemetini tahmin etmek için kesit modellerin kullanılabileceği gösterilmiştir.“ Response -2000 with clamping”programı, literatürdeki bir dizi deneyle doğrulanmıştır. Bu, enine kenetleme gerilmelerinin faydalı etkilerini dikkate alan kesit modellerinin, temeller ve derin kirişler gibi örselenmiş bölgeleri olan elemanlar için makul derecede doğru kesme mukavemeti tahminleri verdiğini göstermiştir. Temellerin kesme tasarımına ilişkin mevcut yönetmelik hükümlerinde değişiklik önerileri, deneysel ve analitik araştırma sonuçlarına dayalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experimental and analytical research has been conducted in order to improve the knowledge of one-way shear behaviour of large reinforced concrete footings that are supported on soil. A total of 13 large and 4 small footing type specimens were tested under combinations of concentrated loads and uniformly distributed loads to represent column loads and the uniformly distributed soil pressure. Five of these specimens were subjected to indirect loading where the column load introduces tension into the footing. A number of specimens were tested such that only a portion of the footing is subjected to uniformly distributed loads in order to simulate non-uniform soil pressure distribution under footings. The experimental results show that in most cases the shear capacity of the footings was considerably greater than that predicted by the current concrete codes. The results also indicate that there is a significant size effect that influences the shear strength of large footings. It was found that the difference in shear capacity between indirect loading and direct loading is much smaller than that suggested by current design codes. It was observed that the shear stress at failure can noticeably decrease if the soil pressure concentrates towards the ends of the footing. In this thesis, the applicability of sectional models is expanded in order to predict the shear strength of members with disturbed regions such as footings and deep beams. Simple expressions for the transverse clamping stresses that are introduced to these members are developed and incorporated into a non-linear sectional analysis program, Response-2000. It is shown that by accounting for the transverse clamping stresses in the solution procedure, sectional models can be utilized to predict the shear strength of such members. Program“Response-2000 with clamping”is verified against a number of experiments from the literature. This has shown that sectional models that consider the beneficial effects of transverse clamping stresses, give reasonably accurate shear strength predictions for members with disturbed regions such as footings and deep beams. Recommendations for changes to existing code provisions on shear design of footings are given based on the results of the experimental and analytical research.