Yoğun kataraklı hastalarda amelı̇yat öncesı̇ flaş görsel uyarılmış potansı̇yel (f-vep) ve flaş elektroretı̇nogram (f-erg)'sonuçları ı̇le amelı̇yat sonrası görme keskı̇nlı̇ğı̇ arasındaki ı̇lı̇şkinı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
The evaluation of the relationship between the preoperative flash visual evoked potential (f-vep) and flash electroretinogram (f-erg) results with the postoperative visual acuity in patients with dense cataract
- Tez No: 723413
- Danışmanlar: DR. ZÜHAL GÜRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışma; yoğun katarakta sahip hastalarda, F-VEP ve F-ERG testlerini kullanarak olguların ameliyat sonrası görme keskinlikleri hakkında fikir sahibi olmak ve bu konuda hastayı bilgilendirmek amacı ile yapılmıştır. Gereç-Yöntem: Sağlık Bakanlığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şubat 2004 - Temmuz 2005 tarihleri arasında Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar arasından kontrol ve çalışma grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu olarak Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran yaşları 43-75 arasında değişen tam bir oftalmalojik muayene sonucunda oküler patoloji saptanmamış, görme keskinliği tam ve normal fundusa sahip olan, onayları alınmış 25 hastanın 50 gözünden oluşturulmuştur. Çalışma grubu ise Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran, yaşları 47-80 arasında değişen, fundusu oftalmoskopik olarak görülemeyen, ultrasonografik değerlendirme ile retinası yatışık saptanan, tek taraflı yoğun kataraktı olan 50 hastadan oluşturuldu. Çalışmaya alınan hastalara ameliyat öncesi tam bir oftalmolojik muayene yapıldı. Oküler travma hikayesi olanlar, daha önceden oküler cerrahi geçirmiş olanlar, ön ve arka segment muayenesinde patoloji saptanan hastalar çalışma kapsamına alınmadı. Çalışma grubu olarak seçilen hastaların da onayları alındı, yapılacak işlemler ve muayeneler ayrıntılı olarak anlatıldı. Hastalara katarak operasyonu uygulandı ve rutin katarak kontrolüne çağrıldı. Ameliyattan 1 ay sonra detaylı olarak görme keskinliği, ön segment ve arka segment muayeneleri yapıldı. Çalışmaya alınan tüm olguların ilk aşamada oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Görme keskinlikleri değerlendirildi ve en iyi görme dereceleri kaydedildi. Kontrol grubunun fundus muayenesi yapıldı. Çalışma grubundaki olguların fundusları görülemediği için ultrasonografik olarak değerlendirildi. İkinci aşamada ise tüm olguların elektrofizyolojik testlerle muayeneleri yapıldı. VEP ve ERG kayıtlarında Uluslararası Elektrofizyoloji Topluluğu (ISCEV) tarafından belirlenen klinik protokol ve teknik özellikleri kullanıldı. istatistiksel değerlendirme için sayı- yüzde dağılımları, tanımlayıcı istatistikler, grup ortalamalarını karşılaştırmak için tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Bulgular: Olguların yaş, cinsiyet, görme keskinliği, flaş VEP kayıtlarında dalga oluşum süresi ve amplitüd eğeri, flaş ERG'de maksimal yanıt a ve b dalga oluşum süresi ve amplitüd parametreleri kullanıldı. Çalışma grubunda ek olarak; katarak tipi, katarak ameliyatı tipi, ameliyat sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinliği değerlendirmeye alındı. Çalışma grubundaki olgular; 25 (%50)'i matür, 15 (%30)'i hipermür, 1O (%20)'u entümesan katarakta sahiplerdi. Çalışma grubundaki 50 hastanın 28'i (%56) erkek, 22'si (%44) kadın hastadan oluşmaktadır. Kontrol grubunda ise 12'si (%48) erkek, 13'ü (%52) kadın hastadan oluşmaktaydı. Hastaların yaş dağılımları; çalışma grubunda 47-80 (ortalama 63) yaş, kontrol grubunda 43-75 (ortalama 54) yaş şeklindeydi. F-VEP amplitüd değeri çalışma grubunda 10,85 ± 3,45 μV, kontrol grubunda 11.82 ± 5,51 μV saptanmıştır. F-VEP latans değeri çalışma grubunda 119,95 ± 25,78 ms, kontrol grubunda ise 115,01 ± 18,66 ms idi. F-ERG amplitüd değeri çalışma grubunda 137,34 ± 56,94 μV, kontrol grubunda 125,89 ± 65,34 μV saptanmıştır. F-ERG latans değeri çalışma grubunda 55,28 ± 19,24 ms, kontrol grubunda 50,66 ± 13,97 ms saptanmıştır. Sonuçlar: Buna göre; çalışma grubunda F-VEP amplitüdü daha düşük saptanmıştır. Fakat; çalışma grubu ile kontrol grubunun F-VEP amplitüd ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur ( F= 5,280; p> 0,05). Grupların F-VEP latans süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Çalışma grubunun F-VEP latans süresi, kontrol grubuna göre daha uzun saptandı ( F=0,043; p0,05). Grupların F-ERG latans süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı ( F= 2,01O; p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the visual acuity of postoperative patients with dense cataracts by F-VEP and F-ERG tests in order to establish visual certainty. Material-Methods: The control and the study groups were chosen from the patients who apply to Ministery of Health Tepecik Training and Research Hospital, Ophtholmology department between February 2004 and July 2005. The control group included 25 volunteer (50 eyes) with age range between 43- 75, all of whom have not any ocular pathology, have a complete visual acuity and a normal fundus at the time of ophthalmologic examination. The study group included 50 patients (50 eyes) with the age range between 47- 80, all of whom have one-sided dense cataracts, attached retina at the ultrasonographic examination and an unseen fundus. AII of the patients underwent a complete ophthalmologic examination before the operation. Anyone with the history of ocular trauma or an ocular surgery and any pathology at the front and back segment examination were excluded. The treatments and the examinations were all expained and permission were taken from the whole study group. The patients underwent cataract operation after which they were followed up with the rutin controls. Visual acuity, front and back segment examinations were done in detail at the first month after the operation. Ophthalmologic examinations were done at the first step. Visual acuity and the best visual degree were recorded. Fundus exams were done in control group, but in study group they were examined with ultrasonography because of unseen fundus. At the second step, electrophysiological tests were applied to all participants. For the VEP and ERG records, the clinical protocols and the techniquel issuel determined by İSCEV, were used. For the statistical evaluation, number-persentage distrubutions and defined statistics and for the comporison of groups one-way variance analysis were performed. Findings: The data were; the age, the sex, visual acuity, wave formation period, amplitüde value at the F-VEP records, maximal answer at F-ERG a and b wave formation period and amplitüde parametres. in addition to these data, in study group; cataract type, cataract operation type, postoperative best corrected visual acuity were also evaluated. In the study group: 25 (50%) patients had mature, 15 (30%) had hypermature, 10 (20%) had intumescent cataract. In the study group: 28 (56%) patients were male, 22 (44%) patient were female. in control group; 12 (48%) were male, 13 (52%) were female. The age disturbation in study group ranged between 47-80 (mean 63), in control group between 43-75 (mean 54). F-VEP amplitude value detected as 13,85 ± 3,45 μV in study group, 11,82 ± 5,51 μV in control group. F-VEP latency value was 119,95± 25,78 ms in study group, 115,01 ± 18,66 ms in control group. F-ERG amplitude value detected as 137, 34 ± 56,94 μV in study group, 125,89 ± 65,34 μV in control group. F-ERG latency value was 55,28 ± 19,24 ms in study group, 50,66 ± 13,97 ms in control group. Results: F-VEP amplitude was lower in study group. But, there is no statistically significant difference between the means of F-VEP amplitude detected in boths groups ( F= 5,280; p>0,05). There is a statistically significant difference between F-VEP latency periods of the groups F-VEP latency periods of study group was longer than the control group (F= 0,043; p0,05). Also there is no a statistically significant difference between F-ERG latency periods of the groups ( F= 2,01O; p>0,05).