Eser sözleşmesi kapsamında yapı alacaklısı ipoteği
Builder lien within the construction contract
  1. Tez No: 723511
  2. Yazar: MERT ALİ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BAŞALP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yapı işlerinde taraflar arasındaki menfaatlerin en hakkaniyetli şekilde korunmasını sağlayacak ve bu sayede doğası gereği yapı işlerinde taşınmaz maliki ile yapı alacaklısı arasında ortaya çıkan güven açığını dengeleyecek bir hukuki mekanizmanın oluşturulmasının önemi açıktır. Bu amaçla kanun koyucu; yapı alacaklılarına, Türk Medeni Kanunu m. 893/3 ile tescile tabi bir kanuni ipotek hakkı niteliğinde olan yapı alacaklısı ipoteği hakkı tanımıştır. Kanun koyucunun yapı alacaklılarını korumak için özel bir düzenleme yapması, yapı işlerinin doğasından ve uygulamasından kaynaklanmaktadır. Zira bir yapı işinde; yapı alacaklıları, önce borcunu ifa ederek yapı işini tamamlamakta, ondan sonra karşı edim olan bedeli talep edebilmektedir. Bu iş modeli yapı alacaklılarını kredi veren konumunda kılmaktadır. Söz konusu ipotek hakkının doğumu ve kullanılması mevzuatımızda özel bazı şartlara tabi kılınmıştır. Çalışmamız kapsamında, doktrindeki görüşlere ve uygulamadaki kararlara yer verilerek; yapı alacaklısı ipoteğinin unsurları, hukuki niteliği ve hakkın kullanılması noktasında dikkate alınacak hususlar tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of establishing a legal mechanism that will ensure the most equitable protection of the interests between the parties in construction works and thus balance the trust gap that arises naturally between the owner of the real estate and the builder is obvious. For this purpose, the legislator; gives to the builder a legal lien, which is subject to registration according Art. 893/3 of the Turkish Civil Code, on the property which he has performed his work to secure his wage claim. Due to the nature of the construction business, there is a special provision in the law for protecting the building creditors. Because, building creditors can only request payment after they complete the construction. This business model puts them into a creditor position. The birth and exercise of the said right is subject to some special conditions. Within the scope of our study, by giving place to doctrine and jurisdiction; the elements of the builder's lien, its legal nature, the exercise of the legal lien and the issues which arise thereof are subject to discussion.