Seafloor pressure change and analysis of its effect in major earthquakes over japan
Japonya bolgesinde deniz tabanı basınç değişimi ve büyük depremlere etkisinin analizi
  1. Tez No: 723512
  2. Yazar: SEYEDEHNASRIN GHAFFARI SAEI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DURMAZ, PROF. DR. ÇETİN MEKİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Okyanus tabanındaki basınç değişikliklerinin dünya çapında meydana gelen depremlerle ilişkisi olabilir. GRACE uydusu gibi yeni uydu görevleri, okyanus sirkülasyonu ve deniz tabanındaki basınç değişiklikleri hakkında önemli bilgiler sağlayabilmektedir. Bu çalışma deniz tabanı basınç değişiklikleri ile Japonya'daki büyük depremler arasındaki potansiyel ilişkileri araştırmayı amaçlamaktadır. Japonya, yüksek tektonik aktivitesi nedeniyle seçilmiştir. GRACE uydusundan elde edilen deniz tabanı basınç değişimi zaman serileri, 2002 ve 2019 yıllarında Japonya'da meydana gelen büyük depremlerin zaman serisi ile karşılaştırılmıştır. Analizde sürekli dalgacık dönüşümü ve dalgacık-tutarlılık yöntemi kullanılmıştır. Zaman serileri aralarındaki korelasyonu belirlemek için çapraz dalgacık dönüşümü ve faz tutarlılık analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçları GRACE uydusu tarafından elde edilen basınç değişimi zaman serileri ile 2011 ve 2012 arasındaki büyük depremler arasında deniz tabanı basınç değişimi arasında bir ilişki olabileceğini göstermektedir. Çalışma ile elde edilen sonuçlar GRACE uydusu ile toplanan verilerinin deniz tabanı basinç değişimi ile büyük depremler arasındaki ilişkiyi incelemek için ek bir veri olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pressure changes on the ocean floor may have a relationship with earthquakes that occur around the world. New satellite missions such as the GRACE satellite are able to provide invaluable information about ocean circulations and pressure changes on the seafloor. This study aims to investigate potential relationships between seafloor pressure changes and major earthquakes in Japan. Japan is selected due to its high tectonic activity. The seafloor pressure change time series are obtained from the GRACE satellite and compared with a time series of major earthquakes over Japan during 2002 and 2019. In the analysis, continuous wavelet transforms and wavelet-coherence methods are used. The cross-wavelet transform and phase coherence analysis are applied to determine the correlation between them. The results show that there may be a relationship between seafloor pressure change time series obtained by GRACE satellite and major earthquakes especially between 2011 and 2012. This indicates that seafloor pressure data from GRACE may be used as additional data to study the relationship between major earthquakes and seafloor pressure changes.