Kutlular (Sürmene) masif sülfid yatağının jeoloji rezerv ve zenginleştirme açısından irdelenmesi
- Tez No: 3933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK TOKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ö Z'EI Kutlular (Sürmene) c evherle ş me si Jeolojik olarak Üst Kretâse yaşlı Mrimler içerisinde yeralır. Çalışma sahasında, en altta ayrışmış dasitler ve bunların üzerine dasidik lav ve tüfleri gelmektedir. Bu“birimi de uyumlu olarak andezitik lav üstlemektedir. Daha sonra ”bunları da hiçbir kesinti olmadan tüfit, marn, kırmızı ve bej kireçtaşları üstlemektedir..DÜtün bu bi rimleri magmatizmanm en son ürünü olan bir diyabaz so kulumu kesmiştir. Cevheri üstleyen bej ve kırmızı kireçtaşlarında bulunan Globotruncana fosillerinden hareketle cevherin Üst Kretase yaşlı olduğu kabul edilmektedir. Cevherleşmeyi, M 20 E doğrultulu düşey bir faya bağlı olarak yüzeye ulaşan cevherli eriyikler oluştur muştur. Cevher genelde masif, kısmen de saçınım ve stokwork tiptedir. Yapılan çalışmalar sonucunda Kutlular cevherleş mesinin % 1.5 den fazla 1.417.959 ton, % 1.5 - 0,5 ara sı 172.000 ton görünür Cu rezervine sahip olduğu, ağır lıklı ortalama Cu tenörününün % 2.83 olduğu hesaplan mıştır. Yine yapılan çalışmalarda maden yatağının ömrünün 12 yıl (günde 400 ton ile) olduğu flotasyonla pirit konsantresinde Cu içeriğinin % 18-20 ye kadar çıkabil diği hesaplanmıştır. Cevher zenginleştirme sonucunda. Cu kurtarma randımanının ise % 77 olduğu saptanmıştır. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kutlular (Sürmene) massive sulphide deposition occure in volkanic and volcano-clastic formations of Upper Cretaceous age. The "base of the series consist of hydrothermally altered and pyritized dacites. These volcanics are followed by fresh dacites with large quartz phenocryst. The thick -and'esitie lavas overlie the dacitic formations, The tuffs, marly linestones reddish and greyish limesto nes entercolotions conformably overlie the older volca nics. These Upper Cretaceous series are cut by the diabase stock of Tertiary age. This sulphide deposites is genetically a magmatic hydro thermal deposition hosted in volcanogenic formation. Hydrothermal fluids moved though the grovity fault and the are precpeted on the sea-floor. The ore are consist of massive pyrite calc.opyrite galena, sphalerite and c'ovelline. The main are body is massive. Disseminated and stokwork deposition are mainly placed under the main stock. The proved ore tonnage for the 1.5 % Cu, is 1.417.959 tons 5 and for the 1.5 - 0.5 % Cu is 172.000 tons. The weighted average grade of the ore is 2.83 % Cu., This data: indicate that 12Tyear operation at a mitti muni mining rate 400 tons per day is possible. In flotation the Cu the Cu recovery rate is.77 %. IV