Ambulans şoförlerinde işitsel sistemin değerlendirilmesi
Evaluation of auditory system in ambulance drivers
  1. Tez No: 723526
  2. Yazar: MUSTAFA ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma gürültüye maruz kalan ambulans şoförlerinin işitsel sisteminin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'ne başvuran 18-65 yaş arasındaki 34 ambulans şoförü ile 34 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi sonucunda ambulans şoförlerinin yüksek frekanslarda sağ ve sol kulak hava yolu işitme eşiği değerlerinin, sağ ve sol kulak hava yolu saf ses ortalamalarının, sağ ve sol kemik yolu saf ses ortalamalarının, sağ ve sol kulak konuşmayı alma eşiği değerlerinin, rahatsız edici ses düzeyi değerlerinin, en rahat ses düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olduğu saptandı. Bunların yanı sıra 1000 Hz frekansta kontrol grubundaki bireylerin sağ kulak, ambulans şoförlerinin ise sol kulak; 1500 ve 2000 Hz frekansta ambulans şoförlerinin sağ ve sol kulak TEOAE değerlerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Kontrol grubunda 4000 Hz frekansı dışında tüm frekanslarda işitme eşiklerinin ambulans şoförlerine göre anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ambulans şoförleri ile kontrol grubundaki kontralateral supresyon düzeyleri (dB) karşılaştırıldığında ambulans şoförleri ile kontrol grubunda tüm frekanslarda ambulans şoförlerinde kontralateral supresyon düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü. ambulans şoförlerinin DPOE düzeyi her iki kulak açısından kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük iken 3000 Hz (sol kulak hariç) ve 4000 Hz frekanslarda ise ambulans şoförlerinin SNR değerleri kontrol grubundan anlamlı şekilde daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the auditory system of ambulance drivers exposed to noise. For the purpose of the study, 34 ambulance drivers and 34 healthy individuals between the ages of 18-65 who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Department of Otorhinolaryngology were included in the study. As a result of the statistical evaluation of the data obtained from the study, the ambulance drivers' right and left ear airway hearing threshold values at high frequencies, right and left ear airway pure tone means, right and left bone conduction pure tone averages, right and left ear speech acquisition threshold values, disturbing sound level values and the most disturbing sound level were found higher than the control. In addition to these, the right ear of the individuals in the control and the left ear of the ambulance drivers at a frequency of 1.000 Hz; It was observed that the right and left ear TEOAE values of ambulance drivers were significantly higher at 1.500 and 2.000 Hz frequencies. Hearing thresholds in all frequencies except 4.000 Hz in the control were higher than that of ambulance drivers. When the contralateral suppression levels (dB) in the ambulance drivers and the control were compared, the contralateral suppression levels in the ambulance drivers were significantly lower than the control at all frequencies. Ambulance drivers' DPOE levels were significantly lower in both ears compared to the control, while SNR values of ambulance drivers were significantly higher than the control at 3.000 Hz (except for the left ear) and 4.000 Hz frequencies.