Çocuk hemşirelerinin terapötik oyun konusundaki bilgi düzeyleri
Knowledge levels of pediatric nurses about therapeutic play
- Tez No: 723528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocuklar hastaneye girdikleri andan itibaren, tanımadıkları kişilerle karşılaştıklarından, alışkın olmadıkları bir ortamda olmaları, bilinmezlik duygusu yaşamaları gibi faktörler nedeniyle stres yaşayabilmektedirler. Çocuğun stresini en az düzeye indirecek girişimler, bütüncül ve kaliteli bakım açısından önemlidir. Çocuğa uygulanacak girişimlerin oyunla bütünleştirilmesi çocuğun işlemleri tolere etmesini kolaylaştıracağından planlı aktivite olan terapötik oyunla gerçekleştirilmelidir. Hemşireler, terapötik oyunu bakıma entegre ederek hemşirelik bakımı sunmaları için terapötik oyun konusunda doğru bilgiye sahip olmalıdırlar. Bu çalışma ile çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin terapötik oyun konusundaki bilgi düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olan bu çalışma, Ocak 2020-Ocak 2022 tarihleri arasında bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk kliniklerinde çalışan, örneklem seçim kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 126 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri,“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Terapötik Oyun Konusundaki Bilgi Düzeyi Belirleme Anketi”ile toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS paket programı kullanılmış, elde edilen sayısal değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri ortalama±standart sapma ile birlikte ortanca kullanılarak raporlanmıştır. Gruplar arası sayısal verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the moment they enter the hospital, children who encounter unfamiliar people may experience stress due to factors such as being in an unfamiliar environment and feeling of uncertainty. Interventions to minimize the child's stress are important in terms of holistic and quality care. Since integrating the interventions to be applied to the child with play will facilitate the child's tolerance of the procedures, these should be carried out with therapeutic play, which is a planned activity. Nurses must have accurate knowledge of therapeutic play in order to provide nursing care by integrating therapeutic play into care. With this study, it was aimed to determine the knowledge level of nurses working in pediatric clinics about therapeutic play. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 126 nurses who worked in the pediatric clinics of a Training and Research Hospital between March 2020 and January 2022, and who met the sample selection criteria and agreed to participate in the study. The data of the study were collected with the“Nurse Introductory Information Form”and“The Questionnaire for Determining the Knowledge in Therapeutic Play”. SPSS package program was used for statistical analysis, and the descriptive statistics of the obtained numerical variables were reported using the mean±standard deviation and the median. Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis test were used to compare numerical data between groups.